10. februára 2014

XXII. ZOH v Soči a slovenské lyžovanie

Pred troma dňami boli zahájené XXII. zimné olympijské hry v Soči, ktoré sa konajú od 7.2 - 23.2.2014. Slovenské alpské lyžovanie bude na olympiáde zastúpené deviatimi lyžiarmi (5 dievčat, 4 chlapci) Jana Gantnerová, Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Petra Vlhová, Martin Bendík, Matej Falat, Adam Žampa, Andreas Žampa. Doprovod im budú robiť vedúca výpravy J. Gantnerová, vedúci zjazdové disciplíny J. Gantner, tréneri M. Gemza, A. Gyure, I. Iľanovský, D. Kantor, Ľ. Martinček, B. Vlha, B. Zeman, T. Žampa, M. Freo servisman S. Vozárik (12 doprovod). Chýbať bude naša najlepšia lyžiarka pôsobiaca vo svetových lyžiarskych súťažiach Veronika Velez Zuzulová, ktorá po zranení kolena a následnej operácii absolvuje rehabilitáciu.
"Takú účasť zjazdárov na olympiáde sme ešte nemali. Napriek tomu, že v družstve bude chýbať Veronika Velez-Zuzulová verím, že budeme úspešní" konštatovala šéfka slovenskej výpravy Gantnerová na tlačovke pred odchodom do Ruska. Nuž kiežby tak bolo, budeme sa modliť a veriť spoločne. Však kto sleduje dianie vo svetovom lyžovaní a pozná situáciu, možno bude vysoko dvíhať obočie pri týchto odvážnych očakávaniach vrchnej persony lyžovania na Slovensku. Už by len bolo potrebné definovať, čo myslí Gantnerová pod slovom "úspešní". Pri účasti Velez-Zuzulovej na OH by sme všetci očakávali medailu zo slalomu. To by bol úspech. Na to čo bude úspechom podľa Gantnerovej si počkáme, až sa výprava vráti domov z OH a na niektorej z tlačoviek sa opýtame.
Najlepšie SK lyžiarske výsledky na ZOH v Soči:

- 05. Adam Žampa - kombinácia
- 06. Adam Žampa - slalom
- 22. Barbara Kantorová - super-G
- 31. Kristína Saalová - zjazd
- 45. Martin Bendík - zjazd
Motiváciou by mali byť odmeny za medailové umiestnenie. Zlatý medailista v individuálnych športoch získa prémiu vo výške € 45.000, strieborný € 35.000, bronzový € 25.000. Odmeny za 4. - 8. miesto sú odstupňované na: 15.000 - 10.000 – 8.000 – 6.000 - 4.000. Súčet odmien členov realizačných tímov je 33% z výšky odmien individuálnych športovcov. Kolektívne športy sa až toľko nevyplatia, odmeny sú nižšie. Za zlato dostanú členovia víťazného kolektívu po 15.000, za striebro po 13.000 a za bronz po 11.000 Euro, za 4. - 6. mieste 9.000, 6.000 a 4.000 Euro. Prémie pre členov realizačného tímu je navyše v celkovej výške maximálne 10% z odmeny družstva.

Zjazd mužov vyhral Rakúšan M. Mayer, najlepší Slovák Martin Bendík 45.

Mathias Mayer, zjazd ZOH Soči 2014
Zjazd muži / 9.2.2014 / 8:00 h. Prvý lyžiarsky deň - zjazd mužov. Na zjazdovke Roza Chutor v rovnomennom olympijskom stredisku oblasti Krasnaja Poljana sa predviedli v prvý lyžiarsky deň muži zjazdári. Závodu predchádzali tri tréningové dni, počas ktorých si dobre viedol Bode Miller. Američan spolu s väčšinou zjazdárov mali už na tejto zjazdovke možnosť pretekať pred dvoma rokmi 11.2.2012. Zjazdovka Roza Chutor bola vtedy kvôli testovaniu na OH 2014 organizátormi FIS zaradená do svetového pohára 2011-12. Miller skončil na predpremiére štvrtý, vyhral Beat Feuz, druhý bol Thomsen z Kanady, tretí Adrien Theaux. Zjazdovka Roza Khutor bola odvtedy pozmenená, trať postavená inak a všetci traja menovaní sa dnes v olympijskom zjazde prepadli hlboko do výsledkov porazených. Na čele sa objavili nové hviezdy.
Miller zajazdil prvý trénig najrýchlejšie a v poslednom dal dokonca najlepší čas na zjazdovke vôbec. Ostrý závod mu nevyšiel, zachytil rukou o bránku na miernejšom úseku a to malo za následok stratu, ktorá ho vyradila z okruhu možných víťazov. Perfektný deň mal Jansrud. Svindalov kolega dorazil do cieľa na prvom mieste. Vtedy sa ešte príliš neradoval, pretože všetci favoriti ešte čakali hore na štarte. Málokto tušil, že Jansrudova jazda bude stačiť na medailu. Kolega Svindal skončil až za ním na štvrtom mieste. Pred Jansruda sa dostal Matthias Mayer, Rakúšan ktorý zatiaľ nevyhral žiadny veľký zjazd. Tesne za Mayerom skončil Innerhofer, ktorý sa tešil z druhého miesta ako malé dieťa. Pritom od začiatku viedol. Jeho pol sekundový náskok sa na každom medzičase zmenšoval, až mu v cieli vyskočilo prvé červené číslo +0,06 sekundy straty na Mayera. Druhé miesto pre Taliana až-až.
Ťažká zjazdovka našťastie nepriniesla žiadne zranenia. Nedokončili iba dvaja pretekári, ktorí vynechali bránu na tom istom mieste Kylde a Clarey tesne za jedným z horizontov. Na taký ťažký zjazd "na zabitie" podľa slov Martina Bendíka, to je možné považovať za výbornú reputáciu tejto trate. Vo februári 2012 nedokončilo deväť pretekárov, medzi nimi dnešní medailisti Mayer a Innerhofer.
Najlepším Slovákom v zjazde mužov bol Martin Bendík, ktorý so štartovým číslom 43 skončil na 45. mieste so stratou 9.16s na víťaza. Za Martinom Bendíkom skončili ešte dvaja zjazdári. V cieli bolo na mnohých vidieť, že zjazdovka Roza Khutor im siahla až na dno síl. Výsledok Martina Bendika si treba vážiť. Je možné, že to bude najlepší výsledok našej zjazdárskej sekcie na XXII. ZOH v Soči.

Ženskú kombináciu obhájila Maria Hoefl-Riesch

Maria Riesch Soči 2014Maria Riesch Soči 2014, zlato super-kombinácia
Super-kombinácia ženy / 10.2.2014 / 8:00 h. zjazd/ 12:00 h. slalom Momentálne najúspešnejšia lyžiarka Maria Hoefl Riesch nastupovala do kombinačného závodu na ZOH v Soči ako obhájkyňa zlata z poslednej olympiády vo Vancouveri 2010. Tam zvíťazila pred Mancusovou a Paersonovou. Dnes sa jej kombinačné schopnosti potvrdili a zlato obhájila. Julia Mancuso sa dnes pokúsila o prekvapenie. Po prvom zjazdovom kole si urobila náskok pred zvyškom štartového poľa takmer sekundu. Rozdiel slalomových schopností Mancusovej a Rieschovej bol však väčší než spomínaná sekunda. V slalome sa Mancusová snažila ako sa len dalo, veľká bojovníčka. Nakoniec jej jazda stačila až na tretie miesto. Druhá skončila podľa nášho očakávania nenápadná Rakúšanka Hospová. Julia Mancuso sa vie vždy na vrcholných podujatiach vyburcovať k výborným úspechom. Škoda že naše zastúpkyne v Soči Gantnerová a Saalová sa tak ľahko vzdali. Obe sa po náročnom zjazde dostali do druhého - slalomového kola, kde popadali. Svorne skončili na zadku sedieť na ruskom snehu. Jedna doplatila na chyby, druhá na koleno, ako uviedli.

Gantnerová a Sálová si posedeli na zjazdovke

Gantnerová, Sálová, Soči 2014Gantnerová, Sálová, Soči 2014
Matka Gantnerovej sa pred druhým kolom kombinácie vyjadrila, že by spolu s matkou Charvátovou ešte dali zjazdovku v Soči, keď vidia ako to dievčatá zle jazdia. Olga Charvátová je matkou Kláry Křížovej, českej reprezentantky, ktorá dnes skončila na krásnom devätnástom mieste. Úspechy mamy Charvátovej vo svetovom pohári sa datujú do rokov 1978-86, kedy štartovala v 113 pretekoch SP, z toho získala 14 pódiových vystúpení, dve víťazstvá, bronzová z OH v Sarajeve. Bola to naša najúspešnejšia reprezentantka v lyžovaní. Gantnerová-Šoltýsová štartovala vo sveťáku trinásť krát, najlepšie skončila piata vo Francúzskom Megeve. Na OH v Sarajeve skončila piata.
Súčasná šéfka slovenskej výpravy Gantnerová ohodnotila kvalitu zjazdovky a úpravu snehu. Aj si zatipovala pred kamerami, ako dopadne druhé kolo. Mancuso vraj nevie slalom, tvrdí Gantnerová, najväčšia favoritka na dnešné víťazstvo je podľa nej Tina Maze, ktorá sa ešte preberie, alebo Maria Riesch, ktorej je smutno v olympijskej dedinke, pretože je sama. O vystúpení dcéry a Kristíny Saalovej nepadla ani zmienka. Pri opýtaní Jany Gantnerovej pretekárky, ako sa cíti pred druhým kolom, naznačila problémy - zranené koleno. Je to osvedčená alibistická technika, ako ukázať publiku "falošné" nasadenie. Pretekár ide bojovať "za vlasť aj s ťažkosťami" v tomto prípade boľavé koleno. Ak neuspeje, majú diváci jasné vysvetlenie, prečo neuspel. Boľavé koleno. Ak náhodou uspeje, urobíme z neho národného hrdinu, alebo mu udelíme dvojitú pochvalu, za úspech a za chrabrosť. Samozrejme vo finančnom vyjadrení.
Alibizmus a politikárčenie v športe, fuj aké nepekné, také typické pre protekčné detičky, to do hôr nepatrí. Pretekár ktorý nemôže, jednoducho nenastúpi. Aj keby išlo o medailové ambície, viď aktuálne prípady slávnych kolien Vonnovej, Zuzulovej, Rollandovej, Worleyovej, najčerstvejšie koleno Tiny Weirather. Všetky menované mohli pokojne zvíťaziť v OH lyžovaní, ale kolená im nedovolili štartovať. Taký zranený pretekár sa zbalí a nechá sa transportovať do domáceho ošetrenia a neplytvá peniazmi daňových poplatníkov, alebo si dovolenku v olympijskom Soči zaplatí z vlastného vrecka (€ 1.500 /osoba /týždeň) ?!
Skutočný pretekár nerozpráva o svojich ťažkostiach ani keď ich naozaj má, neukáže bolesť, tú si nechá do zákulisia. Do kamier odkáže, "idem zvíťaziť" a na zjazdovke nechá všetky sily, ktoré si do závodu priniesol. Takému zatlieskame. Našťastie sú aj medzi slovenskými lyžiarmi takí. Martin Bendík, ktorého nedávne zdravotné problémy by vystačili aj pre celú našu výpravu sa vyjadril "Sú tu najlepší z najlepších, sme tu všetci dravci a ideme sa pobiť o to najcennejšie čo tu je - víťazstvo". Klobúk dole pán Bendík, to je postoj pretekára lyžiara.
Lara Gut, Sochi
Podobne na zadku skončila aj Lara Gut, ktorá to napálila medzi slalomové brány ako by išlo o život. Po prvom kole - zjazdovom skončila druhá. V slalome to bolo pre ňu hop, alebo trop. Gutová si potrebovala skôr vyskúšať zjazdovú časť dnešného preteku pre ostrý zjazd a super-G, než skutočne uspieť v kombinácii. O jej slalomových kvalitách by bolo škoda diskusie. Anna Fenninger z Rakúska tiež nemá potrebné slalomové skúsenosti, aby uspela v súboji s Hospovou, Rieschovou, ale lyžovala tiež ako o dušu. Dala slalomové kolo takmer v čase Tiny Maze a to je nejaká pani slalomárka (ako hovorí aj Gantnerová staršia).


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára