23. marca 2016

Lyžovanie St. Moritz - finále SP 2016

Alpské lyžovanie zamierilo na jar 2016 do švajčiarskeho strediska St. Moritz, ukončiť seriál pretekov o svetový pohár 2015/16. Od 16. do 20. marca sa na slnečných zjazdovkách Corviglia odohrali záverečné súboje žien i mužov - finále svetového pohára v alpských disciplínach 2016. Kto si odniesol krištáľové glóbusy zo Sankt Moritz?

Lyžovanie St Moritz
Vychutnajte si osobne najlepšie švajčiarske lyžiarske stredisko: Lyžiarske stredisko St Moritz

St. Moritz bol hostiteľom finále Svetového pohára v lyžovaní od 16. do 20. marca 2016. Na konci sezóny 2015-2016 sa najlepší pretekári v alpskych lyžiarskych disciplínach stretli v St.Moritzi, aby sa zúčastnili finálových pretekov. Tie určili víťazov jednotlivých disciplín, ktorým boli udelené prestížne trofeje - krištáľové glóbusy. Umiestnenie finálových podujatí Svetového pohára býva často destináciou budúcoročných Majstrovstiev sveta v lyžovaní (World Chamiponship). Jedná sa o akúsi generálku,veľký test pre organizačný tím Alpine World Ski Championship 2017 - majstrovstiev sveta, ktoré sa budú konať tu v St. Moritz 2017. Treba otestovať zjazdovky pre jednotlivé disciplíny a tiež infraštruktúru, koncepty a stratégie pre majstrovstvá sveta a podľa potreby vykonať potrebné úpravy, ktoré budú prínosom pre preteky majstrovstiev sveta. Aby bolo všetko "švajčiarsky" dokonalé.

St Moritz usporiadal majstrovstvá už štyri krát v minulosti, odkedy ich prvýkrát predstavili v roku 1934. Po dvoch olympijských zimných hrách - jediných, ktoré sa konali vo Švajčiarsku - a štyroch majstrovstvách v Alpách (1934, 1948, 1974 a 2003) sa chystá v roku 2017 spustiť Majstrovstvá sveta na lyžiach už po piaty krát. To znamená úspech, ktorý nie je známy nikde inde vo svete, a ktorý slúži na potvrdenie postavenia oblasti Engadin v popredí medzinárodnej zimnej turistiky. Okrem vzrušujúcich súťaží sa diváci môžu tešiť na rozmanitý program podujatí. Sezónne finále sú vždy špeciálnou udalosťou pre svetovú lyžiarsku rodiny. Nielen, že je to úžasný finiš, ktorým sa skončí sezóna, ale je to aj príležitosť, aby sa celá skupina alpskej spoločnosti spojila naposledy pred príchodom letnej sezóny.

Program finálových pretekov 2015/16


Marec 16. Zjazd / Ženy + Muži
Marec 17. Super G / Ženy + Muži
Marec 18. Team / Ženy + Muži
Marec 19. Obrovský slalom / Muži
Marec 19. Slalom / Ženy
Marec 20. Slalom / Muži
Marec 20. Obrovský slalom / Ženy

St Moritz - rodisko zimnej dovolenky v Alpách

St. Moritz je viac ako len rekreačné stredisko. Je rodiskom zimnej dovolenky v Alpách od roku 1864. Napriek bezkonkurenčnému športovému charakteru akým je lyžovanie St. Moritz, sa mesto stalo slávnym vďaka svojim minerálnym prameňom, ktoré boli objavené pred 3000 rokmi a založili mesto ako letné kúpeľné letovisko.

St. Moritz, leží na južnej strane Álp, v údolí Engadin, vo výške 1.856 m, sa môže pochváliť vysokým počtom slnečných dní. Práve toto slnko bolo chránené ako symbol st. Moritz od roku 1930. Sv. Moritz bol často v minulosti priekopníkom - napríklad prvé elektrické svetlo sa objavilo práve tu na Vianoce v roku 1878, prvý golfový turnaj v Alpách sa tu konal v roku 1889 a jeden z prvých lyžiarskych vlekov vo Švajčiarsku začal premávať tu v roku 1935.

St Moritz je švajčiarske najznámejšie exkluzívne zimné stredisko - jagavé, drahé a módne. Niekoľko lyžiarskych destinácií si môže vyžiadať aj jeden päťhviezdičkový hotel, ale tento slnečný švajčiarsky areál sa môže pochváliť piatimi, vrátane všetkých apartmánov Carlton, ktoré sa nachádzajú v bývalom dome na dovolenku cára Nicolaja II. St. Moritz Dorf na svahu nad jazerom zahŕňa Via Serlasov jet-set shooping "luxusné míle", s butikami ako Emilio Pucci, Gucci, Chanel alebo šperky ako Bucherer, Cartier alebo Chopard. St. Moritz Bad, pri jazere skrýva miestne klenoty medzi svojimi obchodmi, reštauráciami a hotelmi.

Údolie ponúka deväť lyžiarskych oblastí, ku ktorým pristupuje návštevník jediným skipasom. Niektoré z nich sú spojené výťahmi; zvyšok je spojený skibusmi. Engadinský lyžiarsky raj: St. Moritz-Corviglia, Corvatsch, Diavolezza sú synonymom úchvatných a nezabudnuteľných lyžiarskych zážitkov. Vyše 60 moderných dopravných zariadení, ktoré premávajú nad 350 km snehových zjazdoviek, preteká v nadmorských výškach od 1.800 do 3.300 metrov nad morom svahov v deviatich rôznych lyžiarskych oblastiach s 37 horskými reštauráciami.

Zjazd 2015/16

Posledný mužský zjazd vyhral Beat Feuz, malý glóbus získal Peter Fill

Z víťazstva sa v stredu časom 1:40,44 min tešil švajčiarsky zjazdár Beat Feuz, ktorý o osem stotín sekundy prekonal Stevena Nymana. Tretí skončil Kanaďan Erik Guay, ktorý zaostal za víťazom o 54 stotín sekundy. Fill mal na Feuza stratu 1,36 sekundy. Feuz dosiahol vo veku 29 rokov šieste prvenstvo v kariére SP, štvrté v zjazde. V najrýchlejšej disciplíne sa tešil už aj v Soči 2012, Wengene 2012 a Kvitfjelli 2011. Ďalšie dva úspechy má zo superobrovského slalomu (Kvitfjell 2012 a Val Gardena 2011).

V celkovom hodnotení zjazdu 2015/16 triumfoval Peter Fill s náskokom 26 bodov pred zraneným nórskym reprezentantom Akselom Lundom Svindalom. Tretiu priečku spolu obsadili minuloročný obhajca Kjetil Jansrud a Dominik Paris, obaja nazbierali svorne po 432 bodov. Pred finálovým zjazdom v St Moritzi mali šancu na zisk malého glóbusu piati zjazdári. Peter Fill sa stal držiteľom malého krištáľového glóbusu za zjazd vo Svetovom pohári alpských lyžiarov ako prvý Talian v histórii.

Vonn, Fill, St Moritz 2016 globus
Držitelia malých glóbusov za zjazd 2015-16: Lindsey Vonn - Peter Fill

Posledný ženský zjazd vyhrala Puchnerová, malý glóbus Lindsey Vonnová

Nečakanou víťazkou zjazdu žien sa stala Mirjam Puchnerová, bolo to jej prvé víťazstvo vo SP. Na druhom mieste o 13 stotín sekundy skončila Švajčiarka Fabienne Suterová, o ďalšie štyri stotinky skončila na treťom mieste Talianka Elena Curtoniová. „Bola som veľmi nervózna. Musím však priznať, že pretekárky za mnou mali zhoršenú viditeľnosť. Počínala som si naozaj dobre a v cieli to vyšlo,“ hovorí Puchnerová.

Držiteľkou malého glóbusu v zjazde sa stala Lindsey Vonnová, ktorá pre zranenie kolena predčasne ukončila sezónu. Tridsaťjedenročná Američanka skončila pred Fabienne Suterovou s náskokom 117 bodov. Tretia v hodnotení skončila Kanaďanka Larisa Yurkiwová. Istá víťazka celkového poradia SP Lara Gutová si poistila prvú priečku pred Vonnovou, ktorú do nedeľňajšieho záveru sezóny môže predstihnúť už len Nemka Viktoria Rebensburgová.

Super-G 2015/16

Posledný Super-G žien vyhrala Tina Weirather, malý glóbus Lara Gut

Víťazka zo Sankt Moritzu, 26-ročná Weiratherová, zdolala o 41 stotín práve Gutovú a o 59 stotín Rakúšanku Corneliu Hütterovú. Zaznamenala druhé víťazstvo v tejto sezóne a celkovo šieste na podujatí Svetového pohára v kariére, štvrté v super G. V práve vrcholiacom súťažnom ročníku ovládla predtým aj super v talianskom La Thuile. Pre 24 ročnú Laru Gutovú to je druhý malý glóbus za super G, prvý získala v sezóne 2013/2014.

Gut, Kilde, St Moritz 2016 globus
Držitelia malých glóbusov za Super-G 2015-16: Aleksander Aamodt Kilde - Lara Gut

Posledný super-G mužov vyhral Beat Feuz, malý glóbus A.A. Kilde

Beat Feuz zvíťazil v Super-G o 10 stotín sekundy pred dvojicou Nórov Aleksandrom Aamodtom Kildem a Kjetilom Jansrudom, tesne štvrtý bol s odstupom dvoch desatín Francúz Adrien Théaux. Z bojov o malý glóbus vyšiel ako víťaz Nór Kilde, ktorý v súčte ôsmich superobrákov v sezóne 2015/2016 nazbieral 415 bodov, o 40 viac ako jeho krajan Jansrud. Suverénny nórsky triumf v druhej najrýchlejšej disciplíne SP zavŕšil tretím miestom Aksel Lund Svindal, ktorý je od konca januára mimo súťaženia po zranení v rakúskom Kitzbüheli.

Obrovský slalom 2015/16

Posledný obrák žien vyhrala Viki Rebensburgová, malý glóbus Eva-Maria Bremová

Viktória Rebensburgová vyhrala posledný obrovský slalom sezóny 2015/16 vďaka najrýchlejšej jazde v druhom kole. Na druhom stupienku sa umiestnila Francúzka Taina Bariozová s odstupom 46 stotín sekundy, tretia skončila Lara Gutová s mankom 75 stotiniek a víťazka malého glóbusu Eva-Maria Bremová obsadila až štvrté miesto so stratou 1,16 sekundy. Napätie do poslednej chvíle, ak by zajazdila Bremová o päť stotín pomalšia, glóbus by získala V. Rebensburgová.

Brem, Hirscher St Moritz 2016 globus
Držitelia malých glóbusov za obrovský slalom 2015-16: Marcel Hirscher - Eva-Maria Bremová

Posledný obrák mužov vyhral Thomas Fanara, malý glóbus Marcel Hirscher

Posledný obrovský slalom sezóny 2015/16 Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St Moritzi priniesol trojitý francúzsky triumf. Z prvého víťazstva v kariére SP sa tešil Thomas Fanara, ktorý úspešne vyrazil za víťazstvom zo 4. miesta po prvom kole. Len o 2 stotinky sekundy v súčte oboch jázd druhý skončil jeho krajan Alexis Pinturault, ktorý v tejto sezóne ovládol štyri závody SP v obrovskom slalome. Tretí skončil Mathieu Faivre o 14 stotín sekundy, ktorý po prvom kole viedol. Už istým držiteľom malého glóbusu za celkový sezónny úspech v obráku Rakúšan Marcel Hirscher skončil v dnešnom preteku až piaty. Celkovo zvíťazil s náskokom 76 bodov pred Pinturaultom a 279 bodov pred tretím Kristoffersenom z Nórska. Marcel Hirscher je zároveň celkovým víťazom Svetového pohára 2015/16, veľký glóbus získal piatykrát v rade.

Slalom 2015/16

Posledný slalom žien vyhrala Mikaela Shiffrin, malý glóbus Frida Hansdotter

Záverečný slalom v St Moritzi vyhrala Američanka Mikaela Shiffrin, svoje 20-te víťazstvo v SP oslávila s náskokom 2,3 sekundy na Veroniku Zuzulovú, tretia skončila Švédka Frida Hansdotter so stratou 0,31 s. Frida Hansdotter si poistila malý glóbus už v predposlednom slalome v Jasnej. M. Shiffrin aj v záverečných pretekoch sezóny potvrdila, že je nevídaným lyžiarskym talentom. Zisku štvrtého malého glóbusu SP jej zabránilo iba zranenie. Pred ním dvakrát a po ňom trikrát vyhrala v slalomoch s prehľadom alebo dokonca s obrovskými náskokmi pred konkurentkami. Pre Veroniku Velez-Zuzulovú to bola najlepšia sezóna v kariére.

Celkové poradie ženského slalomu: 1. Hansdotter 711 b, 2. Velez-Zuzulová 626 b, 3. Holdener 561 b, 4. Shiffrin 500 b, 5. Strachová 493 b, 6. Vlhová 389 b.

Hansdotter, Kristoffersen St Moritz 2016 globus
Držitelia malých glóbusov za slalom 2015-16: Frida Hansdotter - Henrik Kristoffersen

Posledný slalom mužov vyhral Andre Myhrer, malý glóbus Henrik Kristoffersen

Tridsaťtriročný švédsky lyžiar Andre Myhrer vyhral vo finálovom slalome v St Moritzi. Skúsený pretekár figuroval po prvom kole na štvrtej pozícii, no vďaka najlepšej jazde v druhom kole sa posunul na čelo pretekov a vyhral o 14 stotín sekundy pred Rakúšanom Marcelom Hirscherom a tretím Sebastian-Foss Solevagom z Nórska, ktorý zaostal iba 36 stotiniek. Pre Myhrera bolo toto víťazstvo v SP po dlhšej odmlke od roku 2012 novou vzpruhou. Celkovo ich v kariére dosiahol šesť a všetky v slalome. Malý glóbus za disciplínu slalom si už v predstihu zabezpečil nórsky pretekár Henrik Kristoffersen. V celkovom poradí SP zvíťazil druhý zo slalomu a prvý z obrovského slalomu fenomenálny Rakúšan Marcel Hirscher.

Celkové poradie mužského slalomu: 1. Kristoffersen 811 b, 2. Hirscher 780 b, 3. Neureuther 389 b, 4. Myhrer 367 b, 5. Chorošilov 358 b.

Kombinácia 2015/16

Malý glóbus Wendy Holdener

Najlepšou kombinátorkou v sezóne 2015/16 je Wendy Holdener, ktorá v troch podujatiach sezóny získala 198 bodov za umiestnenia: 14. vo Val d'Isère (Francúzsko) 18 b, 2. v Soldeau (Andora) 80 b, a 1. v Lenzerheide (Švajčiarsko) 100 b.

Holdener, Pinturault, St Moritz 2016
Držitelia malých glóbusov za kombináciu 2015-16: Wendy Holdener - Alexis Pinturault

Malý glóbus Alexis Pinturault

Najlepším kombinátorom na lyžiach sa stal Alexis Pinturault, ktorý v troch podujatiach získal 220 bodov za umiestnenia: 13. Wengen (Švajčiarsko) 20 b, 1. Kitzbühel (Rakúsko) 100 b, 1. Chamonix (Francúzsko) 100 b.

Svetový pohár v lyžovaní 2015/16

Celkový víťaz Marcel Hirscher, veľký glóbus

Celkové poradie muži: 1. Marcel Hirscher (Rakúsko, lyže Atomic, 1795 b), 2. Henrik Kristoffersen (Nórsko, lyže Rossignol, 1298 b), 3. Alexis Pinturault (Francúzsko, lyže Head, 1200 b), 4. Kjetil Jansrud (Nórsko, 1161 b), 5. Aksel Lund Svindal (Nórsko, 916 b), 6. Dominik Paris (Taliansko, 805 b), 7. Aleksander Aamodt Kilde (Nórsko, 756 b), 8. Felix Neureuther (Nemecko, 743 b), 9. Carlo Janka (Švajčiarsko, 737 b), 10. Peter Fill (Taliansko, 736 b).

Hirscher, Gut, St Moritz 2016
Držitelia veľkých glóbusov za lyžovanie 2015-16: Marcel Hirscher - Lara Gut

Celková víťazka Lara Gut, veľký glóbus

Celkové poradie ženy: 1. Lara Gut (Švajčiarsko, lyže Head, 1522 b), 2. Lindsey Vonn (USA, lyže Head, 1235 b), 3. Viktoria Rebensburg (Nemecko, lyže Stöckli, 1147 b), 4. Tina Weirather (Lichtenštajnsko, 1016 b), 5. Frida Hansdotter (Švédsko, 915 b), 6. Wendy Holdener (Švajčiarsko, 817 b), 7. Cornelia Hütter (Rakúsko, 811 b), 8. Federica Brignone (Taliansko, 787 b), 9. Nina Haver Løseth (Nórsko, 665 b), 10. Mikaela Shiffrin (USA, 648 b).

Tímový závod

Tímový závod vyhrali Švajčiari pred Nemcami a Švédmi. Zostavy najlepších tímov:
1. Švajčiarsko (Michelle Gisin, Wendy Holdener, Reto Schmidiger, Daniel Yule)
2. Nemecko (Lena Dürr, Karin Hirtl-Stanggassinger, Stefan Luitz, Dominik Stehle)
3. Švédsko (Frida Hansdotter, Maria Pietilae-Holmner, Mattias Hargin, Andre Myhrer)
Na ďalších miestach sa umiestnili: 4. Francúzsko, 5. Rakúsko, 6. Taliansko, 7. Nórsko, 8. USA, 9. Kanada, 10. Slovinsko, 11. Česká republika.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára