7. marca 2016

Lyžovanie Jasná 2016

Alpské lyžovanie v Jasnej 6.-7.3.2016 - svetový pohár žien 2016

Lyžovanie Jasná slalom
Vyskúšajte najlepšie lyžiarske stredisko: Lyžovanie Jasná

Vrcholové lyžovanie zavítalo do Jasnej po vyše 30 rokoch. FIS poverila najlepšie slovenské lyžiarske stredisko Jasná organizáciou pretekov SP v obrovskom slalome a slalome žien. Preteky sa konali 6.-7.3.2016 nedeľa - pondelok. Pôvodný program mal začať v sobotu 5.3.2016 obrovským slalomom, ktorý bol však pre silný vietor presunutý na pondelok (7.3.2016).

Sobotňajší silný vietor prerušil preteky v Jasnej, Slováci odišli voliť

Sobotňajší silný vietor naznačil Slovákom, aby sa tento deň nevenovali zábave, ale aby svoju pozornosť zamerali na ďalšiu významnú udalosť - voľby do NR SR, ktoré sa konali taktiež 5.3.2016. Pre silný vietor vo vrchnej časti zjazdovky bol štart pretekov odsúvaný až nakoniec komisia rozhodla o preložení obrovského slalomu na náhradný termín. A tak sa tisíce ľudí z lyžiarskeho strediska Jasná, ako aj spred obrazoviek mohli presunúť do volebných miestností a vyložiť slovenským politikom svoju vôľu. Rozdelenie mandátov bolo ťažké, primerane tomu, aký ťažký život občanom politici pripravujú. Nech sa pekne potrápia nad voličskou tajničkou, je to pekný chyták.

Po dlhej a pre politikov boľavej volebnej noci nastalo nové, lepšie ráno nad Chopkom. Lyžovanie v Jasnej mohlo začať. Počasie sa umúdrilo aspoň natoľko, že sa mohlo hneď od rána lyžovať a závodiť. Na programe bol slalom najlepších žien sveta.

Lyžovanie v Jasnej - 1.kolo slalomu

Na štart slalomu sa pretekárky postavili v poradí, aké si vylosovali na slávnostnom losovaní večer pred zahájením pretekov. Štartové poradie slalom: 1. Wendy Holdener, 2. Mikaela Shiffrin, 3. Šárka Strachová, 4. Frida Hansdotter, 5. Nina Loeseth, 6. Nastasia Noens, 7. Veronika Velez-Zuzulová, 8. Marie-Michele Gagnon, 9. Michaela Kirchgasser, 10. Carmen Thalmann, 11. Maria Pietilae-Holmner, 12. Erin Mielzynski, 13. Michelle Gisin, 14. Petra Vlhová, 15. Resi Stiegler...

Trať bola výborne pripravená, tvrdá a hladká. Dobré podmienky boli zabezpečené pre celé štartové pole pretekárok (57). Prvé kolo slalomu postavil kanadský tréner Pfeifer, použil 64 brán. Štart slalomu bol umiestnený na zjazdovke Luková-2 v nadmorskej výške 1.450 m n.m. a cieľ v 1.250 m n.m. Výškový rozdiel 200m. Časy v cieli okolo 1 minúty avizovali náročný slalom. To potvrdilo aj vysoké číslo predčasne vyradených, prvé kolo nedokončilo 18 pretekárok.

Tribúny povzbudzovali všetky pretekárky. Rev divákov miestami pripomínal atmosféru v Adelbodene, alebo v Schladmingu. Najviac energie však diváci odovzdali domácim dievčatám - Veronike Velez-Zuzulovej a Petre Vlhovej. Očakávali sa medaily. Tí trúfalejší verili v dve a po prvom kole to vôbec nevyzeralo trúfalé. Veronika aj Petra sa po prvej jazde umiestnili za Američanku Shiffrinovú na druhú a tretiu priečku so stratou 1,67 a 1,88s. Priebežné výsledky po 1. kole slalomu boli pre Slovákov napínavejšie než výsledky volieb.

Do najlepšej tridsiatky časov sa zmestili aj obe České dievčatá, Šárka Strachová (s 8. časom) a Martina Dubovská, ktorá spôsobila radosť v dvoch krajinách ako Slovenka lyžujúca za Českú republiku. Dubovskej sa podarilo prepracovať do druhého kola so štartovým číslom 47 na tridsiatej pozícii. Umiestnenie, ktoré garantuje v druhom kole a obrátenom poradí prvú jazdu. O tretie poradie po 1. kole sa delila s Petrou Vlhovou ambiciózna Wendy Holdenerová. Prekvapením prvého kola bol až 13. čas Fridy Hansdotterovej, vedúcej pretekárky slalomovej časti SP žien. Strata vyše troch sekúnd jej už veľa šancí na stupne víťazov nedávala. Frida realizovala stratégiu pro-glóbus, žiadne zbytočné riskovanie a boje o čiastkové výsledky, ale betónovanie glóbusu. Na to bolo potrebné udržať Zuzulovú na dostatočný bodový odstup.

2.kolo slalomu v Jasnej

Slalom Jasná - 1.Shiffrinová, 2.Holdenerová, 3.Velez-Zuzulová Slalom Jasná - 1.Shiffrinová, 2.Holdenerová, 3.Velez-Zuzulová (6.3.2016)

Víťazka slalomu Mikaela Shiffrinová

Americká slalomárka Mikaela Shiffrinová pokračovala druhým slalomom po vynútenej zdravotnej prestávke. Svoju neporaziteľnosť potvrdila víťazstvom v nedeľnom slalome v Jasnej. Ani ťažké podmienky (vietor, sneženie) jej jazde nespôsobili komplikácie. Shiffrinová dominovala v prvom i druhom kole slalomu s výrazným náskokom pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou a domácou hviezdou Veronikou Velez-Zuzulovou, ktoré zaostali o 2,36 a 2,77 sekundy za jej víťazným časom.

Shiffrinová vyhrala všetky slalomy v sezóne 2015-16, v ktorých štartovala. Bolo ich iba päť z desiatich, ale vyhrala všetky presvedčivo a s veľkým náskokom, čo v jej podaní znamená viac než dve sekundy. Len víťazstvo v slalome po návrate v Crans Montane bolo tesné (0,45s). V decembri si Shiffrinová zranila koleno a ostala mimo hru o slalomový glóbus. Skvelý comeback predviedla po 2,5 mesačnej pauze vo švajčiarskej Crans-Montane 15. februára, keď vyhrala preteky v slalome nie celkom zotavená, lyžujúc s bandážou na pravom kolene. Podobne Shiffrinovej krajanka Lindsey Vonn, poráža svoju konkurenciu v rýchlych disciplínach s bandážou pravého kolena. Asi len náhoda.

V pondelok absolvovala Mikaela Shiffrinová aj obrovský slalom, ale ten bol na jej nedoliečené zranenie asi príliš dlhý a namáhavý. Skončila až 14. "Bola to dlhá trať a bola som naozaj unavená na konci druhého kola, ale som naozaj šťastná z úspechu v slalome", uviedla po druhom dni lyžovania v Jasnej Shiffrinová.

Druhá zo slalomu v Jasnej Wendy Holdenerová

Pre mladú švajčiarsku slalomárku sa sezóna vyvíjala nad očakávanie. Dostavil sa jej prvý veľký úspech v podobe víťazstva v city-event v Stokholme pred dvoma týždňami, navyše sa javí ako favoritka ženskej kombinácie 2016. To dodáva tejto mladej pretekárke chuť po ďalších úspechoch. Slalomy v sezóne 2015-16 jazdila Holdenerová veľmi spoľahlivo, všetky skončila na bodoch a okrem zaváhania v druhom slalome sezóny v Aspene (20.) sa umiestnila vždy v prvej desiatke. V Jasnej si zopakovala doterajšie najlepšie druhé miesto z Lienzu (6. stupne v kariére) a zaradila sa medzi adeptky na najlepšiu trojku v celkovom poradí slalomu.

"Posledné dva týždne boli pre mňa úžasné," uviedla Holdenerová. "Som taká rada, že som sa dostala na stupne víťazov aj v Jasnej. Nebolo to ľahké. Nemôžem uveriť, že som dosiahla v cieli po druhej jazde priebežné vedenie, pretože som zvádzala veľký boj s traťou. Som veľmi šťastná." Holdenerovej jazdu v druhom kole poznačila nervozita a množstvo chýb v spodnej časti, avšak ako sa ukázalo, bez vplyvu na stratu umiestnenia.

Veronika Velez-Zuzulová v Jasnej

Zuzulová 2. kolo slalom Jasná 2016
video: Zuzulová 2. kolo slalom Jasná 2016

Veronika zapísala za lyžovanie v Jasnej 6. pódiové umiestnenie v sezóne. Druhú priečku z prvého kola si neudržala, napriek tomu že úvodné bránky a prvý medzičas jazdila v zelených číslach. Pred druhým medzičasom (na ohybe zjazdovky) sa ocitla v náhlom veternom a snehovom poryve takmer bez viditeľnosti. Niečo podobné sa stalo napr. Tanji Poutiainen - Andora 2012, ktorá sa v kúdoloch snehu úplne stratila, pritom mala závod rozbehnutý na víťazstvo. Pri maximálnom sústredení je takáto náhla zmena prostredia natoľko závažné vyrušenie, že závodníka vyvedie z tempa. Tento moment rozhodol o zmene pozície Zuzulovej z 2. na 3. Bol to zásah vyššej moci (alebo čarovanie Fridy Handotter :-)? Stalo sa to na ohybe zjazdovky v najpomalšej časti trate. To vždy stojí veľa času. Žiaľ počasie do lyžovania patrí. Veronikina reakcia v cieli - úsmev miešaný so sklamaním - bola fajn a fanúšikovia prijali jej 24. pódiové umiestnenie s jasotom.

"Môžem povedať, že to bolo najťažšie pódium môjho života a dokonca aj najkrajšie," povedal Veronika v cieli. "Cítila som veľký tlak, fanúšikovia a diváci očakávali pódium a ja som vedela, že by neboli spokojní s iným výsledkom. Tak som sa snažila jazdiť čo najlepšie a som naozaj rada, že to vyšlo a že diváci i ja odchádzame z Jasnej šťastní." Pracovníci na trati odpratávali čerstvý sneh z dráhy a veľmi dobre pripravený podklad umožnil 60 pretekárom naozaj dobré preteky. "Môžem povedať, že v tomto roku boli horšie preteky ako dnes," pokračovala Velez-Zuzulová. "Podmienky boli naozaj perfektné. Poriadatelia kvôli počasiu nemali jednoduchú situáciu, ale poctivo pracovali na svahu, takže bol naozaj perfektný. "

Teoretická nádej na zisk slalomového glóbusu sa Veronike po Jasnej rozplynula, rozdiel na Hansdotterovú zostal neprekonateľný o 5 bodov. Sklamanie vyvážila radosť z dnešného výsledku. Sklamaná odchádza z Jasnej aj Frida Hansdotterová. Desiate miesto nie je najlepšia vizitka líderky disciplíny, zároveň sa môže tešiť zo zisku slalomového glóbusu. Matematika je po lyžovaní v Jasnej už jasná. Hansdotterovej náskok pred Zuzulovou v slalome bol stanovený na rozdiel 105 bodov. Keďže do úplného konca ostáva iba posledný finálový závod v St. Moritzi, 30-ročná Švédka Hansdotterová má zaistený slalomový glóbus - prvý v kariére.

Petra Vlhová má za sebou úspešnú sezónu

Petra Vlhová svoju druhú jazdu v Jasnej nezvládla. Nevadí, tlak domáceho obecenstva bol prisilný a nedal sa úplne vypustiť z hlavy. Petra urobila závažnejšie chyby, ako pred ňou lyžujúca konkurentka Holdenerová. Vlažný a neistý štart až po prvý medzičas priniesli stratu 8 desatín. Kritické miesto na ohybe zjazdovky znamenalo dnes pre obe Slovenky problém. Petra Vlhová tu zachraňovala pád po vnútornej lyži a následne sa takmer nezmestila do ďalšej bránky. Tu stratila ďalších 8 desatín. Napriek výbornému spodku sa prepadla o 1,64s za Holdenerovú, čo stačilo "iba" na 9. pozíciu.

Petra má však za sebou mimoriadne úspešnú sezónu, s dátumom narodenia 13.6.1995 je najmladšia slalomárka v top triede (je dokonca o 3 mesiace mladšia než Schiffrinová) a skončila celkovo 6. v slalome 2016. TOP-7 !!! To nie je maličkosť. Nechala za sebou veľké mená Noensová, Loesethová, Holmnerová, Kirchgaserová, Gagnonová a ďalšie. Vo švédskom Are ochutnala prvé víťazstvo vo sveťáku. Porazila ostatné dievčence s prehľadom skúsenej profíčky.

Petre Vlhovej sa rysuje perspektívna budúcnosť, Stačí zabezpečiť niekoľko hlavných oblastí a už budúcu sezónu môže pomýšľať na slalomársku trojku (dvojku?). V prvom rade treba dávať pozor na zranenia, zlepšiť životosprávu (výživu, stravovanie, odpočinok), vyladiť na 100% slalomovú techniku (problematické predklony, zlepšiť predo-zadný pohyb nohy v lyžiarke), zlepšiť (prebudiť) pružnosť pri udržaní kondície, obráky jazdiť zatiaľ len ako doplnkovú disciplínu na relax a uvoľnenie psychiky, bezchybný servis a lyže, psycho-mentálny tuning. Študovať (video) silné a slabé miesta konkurencie, najmä Shiffrinovú. Potom už len zbierať trofeje. Držím palce, Petra.


Obrovský slalom v Jasnej

7.3.2016 – pondelok

Množstvo divákov sa vrátilo na tribúny aj v pondelok, vychutnať si svetové lyžovanie v Jasnej kompletné. Na Slovensku asi vládnu príliš pohodové pracovné vzťahy. Stačilo zavolať – "šéfe, preteky sa presunuli zo soboty na pondelok, tak ma v práci čakajte až v utorok". Zamestnávateľ poďakoval za zavolanie a porobil pondelkovú prácu sám.

Na predposledný štart obrovského slalomu v sezóne 2015-16 v Jasnej sa postavili najprv hlavné favoritky v tomto poradí: 1. Federica Brignone, 2. Eva-Maria Brem, 3. Lara Gut, 4. Viktoria Rebensburg, 5. Tina Weirather, 6. Anna Drev, 7. Nina Loeseth. Zaujímavé boli aj ďalšie štartové čísla napr. 10. Tessa Worley, bývalá výborná obračkárka, ktorá sa po zranení (17.12.2013 v Courchevel) ešte stále nedokáže zaradiť na svoje niekdajšie pozície. S číslom 11. skúsi šťastie včerajšia víťazka slalomu Mikaela Shiffrin, so 14. by mohla urobiť reparát Frida Hansdotter, ktorej včera ešte zväzoval nohy stres o slalomársky glóbus. Ten už má v kapse, takže pohoda na svahu. Z našich dievčat nastúpia Vlhová (52), Kantorová (61) a Dubovská (45).

Prvé kolo obráku

Trať prvého kola obrovského slalomu postavil taliansky tréner Weiss z 51 brán. Štartovalo sa v nadmorskej výške 1.650 m, cieľ sa nachádzal v 1250 m, prevýšenie 400 m. Počasie bolo o niečo lepšie, než v nedeľu, nesnežilo, avšak stále pod mrakom. V druhom kole sa znížila trocha viditeľnosť vplyvom hmly. Dlhú trať bez zbytočných chytákov neabsolvovali zo 61 dievčat iba štyri. Očakával sa súboj Bremovej a Regensburgovej. Občas trafí správnu stopu v obráku aj Lara Gut.

Rakušanka Bremová sa do cieľa prvého kola dostala ako druhá v poradí, však s najlepším časom stála za model fotografom bez striedania. Urobila si príjemný náskok 0,74 s pre druhé kolo pred Gutovou a treťou Brignoneovou. Štvrtá skončila Loesethová, piata Hansdotterová a šiesta Drevová (prekvapenie sezóny zo Slovinska). Rebenburgová nepresvedčivou jazdou skončila po prvom kole až 12. so stratou takmer 2 sekúnd. Z našich dievčat sa ani jedna neumiestnila do tridsiatky, aby mohla štartovať v druhom kole.

Obrovský slalom Jasná druhé kolo

Obrovský slalom Jasná - 1.Bremová, 2.Rebensburgová, 3.Brignoneová Obrovský slalom Jasná - 1.Bremová, 2.Rebensburgová, 3.Brignoneová (7.3.2016)

Rovnaký počet 51 brán postavil v druhom kole švédsky tréner Enocson. Viditeľnosť sa máličko zhoršila, ale závod pokračoval podľa určeného harmonogramu. Perfektnú jazdu predviedla Viktoria Rebensburgová, zajazdila najrýchlejšie kolo a prepracovala sa z 12. priebežnej priečky na stupne víťazov pred Brignoneovú a Gutovú. Jedine Bremová dokázala v súčte časov odvrátiť útok Rebensburgovej.

V konečnom zúčtovaní delili prvú Bremovú a druhú Rebensburgovú iba dve desatiny sekundy. Obrovský slalom ostáva pred finále ešte nevyriešenou disciplínou, Rebensburgová odchádza do záverečného obráku, ktorý sa bude konať za dva týždne v St. Moritz so ziskom 490 b. a Bremová 547 b. Bremová bude hľadať istotu a Rebensburgová skúsi na doraz, nemá čo stratiť. Záver sezóny v obráku bude z tohto dôvodu určite ešte napínavý.


Organizácia SP 2016 dopadla na jedničku

Podľa mnohých pretekárok, členov ich tímov, redaktorov, návštevníkov aj samotných FIS komisárov bola energia okolo závodu v Jasnej neuveriteľná. Vyše 17.000 divákov prišlo k trati fandiť. Povzbudzovali nielen svoje reprezentantky, ale vytvorili úžasnú atmosféru pre všetky pretekárky. Povzbudzovalo sa, ako na najslávnejších lyžiarskych arénach sveta. Trate boli výborne pripravené.

Nedeľné lyžovanie v Jasnej sa stalo najväčšou udalosťou pre slovenskú slalomárku Veroniku Velez-Zuzulovú. Svetový pohár sa vrátil do Jasnej po 32 rokoch, aby tu mohla uspieť - domáca pretekárka pred domácim publikom na stupňoch víťazov. Venovala im aj sebe darček za trpezlivosť, podporu a roky čakania na úspech. Dočkali sa spolu s Veronikou. Bol to najväčší deň pre slovenské lyžovanie v Jasnej. Predviedli sa vskutku v parádnom svetle - najlepšia slovenská lyžiarka aj najlepšie slovenské lyžiarske stredisko.

diváci v Jasnej

Do tretice musím uviesť najlepšie divácke publikum na svete. Aby som nevynechal pri toľkých pozitívnych faktoch niečo, musím rýchle pripomenúť úspech ostatných Tatraniek Petry Vlhovej a Martiny Dubovskej, ktoré uspeli v najlepšej svetovej tridsiatke. Petra má lyžiarskych schopností aj na viac než 9. miesto, ale to časom príde a i ona bude vyhrávať vo sveťáku. Čaká na ňu veľká kariéra, na lyžiach mi silne pripomína Marlies Schildovú, ktovie možno budú aj jej úspechy podobné. Martina Dubovská brala body za celkovú delenú 24. pozíciu.

Svetové publikum

Ak by sa v Jasnej konalo aj slnečné počasie, možno by už podnik SP Jasná 2016 bol príliš dokonalý. Ódu na lyžovanie v Jasnej nerobím pre "zainteresovanosť", ani národnú spolupatričnosť. Je to reálny zážitok, ktorý ma dostal. Chodím po svetových podujatiach v Európe pokiaľ mi to čas dovolí, čo nenavštívim osobne, to rozhodne sledujem prostredníctvom tv prenosov. Pravidelne navštevujem Sölden, zažil som nočný Schladming aj Flachau, kotol v Adelboden, Kitzbühel. Bol som pri cieľovej čiare v Jasnej pred 32 rokmi aj pred 34 rokmi keď tu exceloval Stenmark a bratia Mahreovci aj pri prvom zlatom úspechu Veroniky v Semmeringu 29.12.2012. Vtedy tam po prvý krát štartovala v SP Petra Vlhová, ktorá brala hneď 11. miesto. Posledných 7 rokov sledujem SP pravidelne, ale to čo predviedli slovenskí fanúšikovia v Jasnej, sa len tak nevidí. To bola pravá a nefalšovaná srdečnosť. Je skvelé, že sme takí. Fandilo sa každej dievke, či bola z Ameriky, Česka, Francúzska... Až mi oči zvlhli, keď o tom teraz píšem...

Nedá sa vynechať organizátorov a kvalitu zjazdovky. Trate pre oba preteky boli pripravené na výbornej úrovni. Neviem, či bola počas sezóny 2016 niekde tak kvalitne pripravená zjazdovka pre ženské točivé disciplíny, ako v Jasnej. Klobúk dole Tatranci. Keď ide o niečo vážne, dokážeme vždy prekvapiť. Unikátne riešenia úpravy zjazdovky sa v Jasnej objavili ešte za čias Ingemara Stenmarka. Vtedy celý kopec prešliapávali vojaci v kanadách a po nich ešte chlapi v lyžiarkach. Iné krajiny mali možno náskok v technike a financiách, my sme si museli vedieť poradiť so cťou. Spomínam, že už vtedy ako deti, keď sme chceli trénovať, museli sme sa naučiť narábať so salmiakom. Inak sa v mäkkom snehu rýchle porobili vangle, ako vaňa. Pred 30 rokmi sme boli všetci majstri v "moguls" ani sme o tom nevedeli. Dnes je to zaujímavá freestyle disciplína (jazda v bubnoch) ;-)

Zaradí FIS lyžovanie v Jasnej medzi pravidelné podujatia SP ?

Organizácia FIS by po objektívnom vyhodnotení jednotlivých podujatí SP nemala neobjaviť potenciál Slovenska do budúcnosti a hlasovať pre lyžovanie v Jasnej. Zaradiť Jasnú do zoznamu pravidelných organizátorov pretekov SP. Medzi nimi sú mnohé strediská, ktoré opakovane vykazujú zlé podmienky, kvôli ktorým bývajú preteky často zrušené, alebo sa preteká na hranici pravidiel. Problém s kvalitou trate pre závodenie býva najzretelnejší v slalome. Trate bývajú často po odjazdení už niekoľkých prvých jazdcov tak rozbité, že sa stávajú neregulérnou prekážkou pre ďalších pretekárov. To v Jasnej nehrozí. Test po 30 rokoch dopadol výborne, neskorý jarný termín ukázal dostatok prírodného snehu a výborné snehové podmienky v celých Tatrách. Vietor na Chopku býva komplikáciou, ale ani vietor, ani sneženie podujatie neprekazili. Naopak. Pôsobili ako zaťažkávací test, ktorí organizátori zvládli. Možno FIS zaradí lyžovanie v Jasnej medzi pravidelné podujatia svetového pohára.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára