10. novembra 2010

Testovanie lyží Sölden 2010

Lyžiarske stredisko Sölden sa každý rok už na jeseň stáva významným miestom pre svetové lyžovanie. Koncom októbra sa zahajuje svetový pohár v alpskom lyžovaní, keď sa na söldenskom ľadovci Rettenbach koná úvodný obrovský slalom najlepších lyžiarov, mužov aj žien. Ešte pred tým sa v septembri spolu so spustením premávky ľadovcovej časti lyžiarskeho strediska otvárajú priestory Testovacieho centra lyží na údolnej stanici lanovky ľadovca Rettenbach.

Testovanie lyží v Söldene organizuje Swiss Skitest Organization, ktorá pozýva postupne počas niekoľkých týždňov od septembra - novembra predajcov lyží.

Tí sa môžu oboznámiť s novinkami, ktoré prinášajú všetci významní výrobcovia lyží na novú, nastávajúcu lyžiarsku sezónu. Možnosť vyskúšať si a otestovať lyže je výbornou skúsenosťou pre každého predajcu, ktorý chce byť kompetentným poradcom svojim zákazníkom pri výbere lyží. V termíne 6.-8.11.2010 sme sa zúčastnili trojdňového testovania lyží určených pre sezónu 2010-11.

Náš kolektív (8 lyžiarov) otestoval približne 100 modelov lyží určených prevažne zdatnejším lyžiarom. Podrobnosti a obrázky z akcie sú na -> testovanie lyží

Ako dopadlo testovanie lyží?

Výsledky testovania nebudú tento rok zverejnené. Keďže sme mali značne odlišné podmienky pre lyžovanie počas testovacích dní (od ideálneho slnečného lyžovania na hladkých zjazdovkách až po hmlu, sneženie a lyžovanie v ťažkom neupravenom snehu) rozhodli sme sa, že radšej nebudeme vytvárať ani publikovať žiadne rebríčky ani porovnávanie jednotlivých lyží.

Skúsený lyžiar však rozumie dobrej lyži v každom teréne, preto by sa dalo porovnávať, ale dohoda je dohoda. Môžem preto uviesť iba svoj súkromný test, ktorý som si robil sám pre seba. Keby som si chcel kupovať lyže, vyberal by som si z kategórie obračky (lyže na obrovský slalom - označenie GS)

Keďže je to môj najobľúbenejší spôsob lyžovania (dlhé oblúky na upravených zjazdovkách) a mám rád rýchle dynamické lyžovanie, čo mi ostalo z čias keď som pretekal, vyberal by som z najznámejších značiek (Atomic, Blizzard, Rossignol ...) lyže RACE (komerčné napodobeniny závodných lyží). Tri sezóny lyžujem na lyžiach Atomic Race GS 10, s ktorými som doposiaľ mimoriadne spokojný.

Najlepší spôsob, ako si vybrať vhodné lyže je testovanie.

Ak máte možnosť, pred kúpou najprv testujte čo najviac lyží! Naozaj je z čoho vyberať a sú medzi nimi značné rozdiely. Nemal by byť problém, všetky poriadne požičovne lyží v lyžiarskych strediskách sa postupne zameriavajú na túto novú formu požičiavania čo najširšej škály modelov lyží na pár jázd. Veď spokojnému lyžiarovi nakoniec predajú lyže, ktoré mu najlepšie vyhovujú a sám si ich vyskúšal, čo je cieľom.

Doporučujem každému, kto si chce vybrať správne lyže, aby postupoval podobne, ako som si v svojom súkromnom teste vyberal lyže pre seba ja. Testujte !!! Postupne sa objavujú požičovne, alebo testovacie centrá v lyžiarskych strediskách. Zatiaľ sú obmedzené v sortimente, t.z. že sú buď zamerané na konkrétnu značku lyží, alebo majú iba vybrané modely v obmedzenom počte.

Ale aj keby ste natrafili na požičovňu či testovacie centrum, v ktorom majú k dispozícii 1000 párov lyží (ako my v Söldene), od všetkých možných výrobcov a vo všetkých veľkostiach, nie je mysliteľné aby ste ich všetky otestovali. Je potrebná hrubá selekcia, niekto by vám mal poradiť a vytipovať 5-10 modelov vhodných na vyskúšanie.

Po otestovaní 10 lyží si možno budete hneď istý tou správnou lyžou, ak nie tak si vyberte 2-3 ktoré vás najviac zaujali a vyskúšajte tieto ešte raz v rôznych dĺžkových prevedeniach (160, 170, 180 cm ...) skitest.

Ako vytipovať správne lyže na testovanie pre vlastnú potrebu?

Ak si v tomto bode poradíte sami - potom OK. Vyberte si zopár lyží a postupne ich testujte. Ak ostanete stáť pred tým množstvom značiek, kategórií a modelov bezradne, je na mieste poradca. Na poradcu pozor ! Ak je to cudzí človek, väčšinou sa bude snažiť dosiahnuť aj prospech pre seba - je to obchodník, ktorý má možno špeciálne odmeny za to keď predá taký, alebo hentaký model lyží. Dôležité je aby vám mohol poskytnúť lyže v čo najšieršej ponuke, od viacerých výrobcov (značiek), vo viacerých kategóriách, modeloch a dĺžkách. Vtedy sa dá viac spoľahnúť, že sa nebude snažiť na vás špekulovať.

Či už si vytipujete lyže na testovanie sami, alebo vám niekto poradí, malo by na začiatku prebehnúť niekoľko kontrolných otázok:
* zdatnosť lyžiara /nováčik, začiatočník, pokročilý, športovec ...
* obľúbený terén /upravené zjazdovky, hlboký sneh, ľad, prašan ...
* rýchlosť zdokonaľovania /ako často lyžuje, ako rýchlo sa učí ...
* hmotnosť, výška, vek, finančné obmedzenia, image, obľúbená značka atd.
Teraz sa dá vybrať 5-10 lyží na testovanie - skitest.

Ja som si pre seba otestoval tieto:

1. Fischer RC4 Worldcup / 180 cm / € 706,00
2. Völkl Tigerschark 10 / 175 cm / € 733,00
3. Atomic Race GS / 179 cm, 184 cm / € 1.182,00
4. Rossignol Radical 9 GS Ti / 180 cm / € 694,00
5. Dynastar Speed Course Ti / 178 cm / € 694,00
6. Salomon 2V Race Powerline / 178 cm / € 713,00
7. Head Worldcup iGS SW / 178 cm / € 607,00

Výsledky testovania lyží pre autora tohto blogu:

1. Atomic   8,95 b.
2. Rossignol   7,60 b.
3. Fischer   7,45 b.
4. Head   6,80 b.
5. Dynastar   6,25 b.
6. Salomon   6,10 b.
7. Völkl   5,25 b.

Takže ja už lyže na sezónu 2010-11,12,13 mám. Cena Atomic-ov je síce najvyššia, ale pre mňa prijateľná a kvalita týchto lyží je naozaj neporovnateľná s ostatnými. Prelyžujem viac ako 50 dní za zimu, takže za tri roky (toľko plánujem na nich vydržať) je to 150 dní. V prípade požičovného by som zaplatil 150 dní x 15 € = 2.250 €, preto sa mi investícia do vlastných lyží za cca 1.200 euro jednoznačne oplatí.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - poznámky pod čiarou - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
P.S.
V skutočnosti som ich v rámci obchodnej spolupráce s firmou Atomic dostal oveľa výhodnejšie. Ale aj tieto výhody majú svoju protihodnotu v podobe rôzneho pohostenia, ubytovania, cestovania, budovania partnerských vzťahov atd.

• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
Testovanie lyží Sölden, Lyžiarske stredisko Sölden, výsledky testovania, najlepší spôsob, ako si vybrať vhodné lyže je testovanie, testovacie centrá v lyžiarskych strediskách, správne lyže na testovanie pre vlastnú potrebu, Fischer RC4 Worldcup, Völkl Tigerschark, Atomic Race GS, Rossignol Radical 9 GS Ti, Dynastar Speed Course Ti, Salomon 2V Race Powerline, Head, výsledky testovania lyží, skitest


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára