11. marca 2012

Zjazdové lyžovanie vo Švédsku

Predposledné podujatie pred finálovými pretekmi svetového pohára v Schladmingu 2012 sa konalo pre modro-žltých fanúšikov, ktorí privítali zjazdové lyžovanie vo Švédsku. Are najlepšie lyžiarske stredisko v tejto severskej krajine poriada len jediné podujatie v polročnom kolotoči lyžiarskych závodov svetovej špičky. Program podujatí, ktoré sa konajú vo Švédsku je variabilný. Pred rokom si možno pamätáte na náročný ženský zjazd. Preteky v Åre sú každoročne pripravené so švédskou starostlivosťou, ženy si to rozdali v točivých lyžiarskych disciplínach slalom a obrovský slalom.

Lyžiarske stredisko Åre

lyžiarske stredisko Åre skimapa
Nevysoké kopce, ktoré dosahujú iba niečo nad 1400 m n.m. pôsobia oproti Alpám nízko. Zemepisná šírka švédskeho lyžiarskeho strediska je zárukou snehu aj v blížiacom sa jarnom období. Najlepšie lyžiarske stredisko nealpskej Európy Åre leží sotva 350 km pod severným polárnym kruhom. Po sto rokoch od jeho vzniku vyrástlo na svahoch Åreplata svetovo významné lyžiarske stredisko Åre. Viac ako stovku kilometrov zjazdoviek prevažne strednej náročnosti (19 km zelené, 42 km modré, 38 km červené, 5 km čierne) obsluhuje 42 lanoviek a vlekov.

Obrovský slalom Are / piatok 9.marca 2012 /

Zjazdovka sa v teplom počasí nedala pripraviť kvalitnejšie, ale zniesla celé štartové pole v dvoch kolách v obráku aj v slalome. Domáce lyžovanie zastupovalo deväť pretekáriek, ktorým sa darilo predovšetkým v slalome: Therese Borssén (7), Frida Hansdotter (12), Anna Swenn-Larsson (16), Nathalie Eklund (17), Emelie Wikström (18), Veronica Smedh (33), Sara Hector (40), a veteránka Anja Pärson (45). Obrovský slalom je menej úspešnou disciplínou domácich, uspela jediná Jessica Lindell-Vikarby na poslednom 28. bodovacom mieste.

Lindsey Vonn obrovský slalom Åre V obrovskom slalome prekvapivo zvíťazila Lindsey Vonn, ktorá sa dostala na druhé miesto v tejto disciplíne za vedúcu Nemku Viktoriu Rebensburgovú. Lindsey Vonnová získala už druhé víťazstvo v obrovskom slalome, čím získala aj šancu zabojovať o glóbus v finálovom obráku v Schladmingu. Od Viktorie Rebensburg ju delí 95 bodov, šanca je preto len zanedbateľná. Vonnová atakuje celkom 4 malé glóbusy ale aj veľký glóbus. Jediná trofej, ktorá je už mimo dosahu tejto fenomenálnej lyžiarky je v rukách Rakúšanky Marlies Schild v disciplíne slalom. Vonnovej sa ukazuje výnimočná pozícia pre finálový Schladming, v ktorom by mohla zaútočiť aj na iné trofeje než len glóbusy. Ohrozený je ženský i mužský bodový rekord. Lindsey vyhlásila útok na oba rekordy. Ženský rekord 1970 b. drží Janica Kostelič z r. 2006, mužský odoláva od roku 2000 a drží ho Hermann Maier, má hodnotu 2000 bodov.

Vonnovej lyžovanie vo Švédsku naznačilo skutočné nebezpečenstvo, ktoré hrozí zbytku ženského štartového poľa od tejto lyžiarky. Keď Lindsey ide naplno a nerobí chyby, znamená to pre ostatné lyžiarky problém v každej disciplíne. Žiaľ Vonnová takmer nedokáže zajazdiť bez chýb. V rýchlych disciplínach sme často svedkami kritických situácií v jej jazdách. Každú chybu však dokáže ustáť a vďaka maximálnemu nasadeniu si vie vedúcu pozíciu aj napriek chybám vždy obhájiť. Jej náskok pred konkurenciou v zjazde a super-G je tak veľký, že sa sem zmestí aj chyba a Lindsey vyhráva. Slalom a obrák sú na chyby oveľa háklivejšie, konkurencia je vyrovnanejšia a chyba znamená veľkú stratu v umiestnení.

Dobre padlo aj výhodné štartové číslo 4, s ktorým sa jej podarilo už v prvom kole poraziť najlepšiu sedmičku Rebensburg, Worley, Fenninger, Maze, Brignone, Goergl a obhajovať v druhom kole ako vedúca pretekárka. Toto Vonnová dokáže a na kraľujúcu obračkárku Viktoriu Rebensburgovú urobila sekundu náskoku, čo je presvedčivý výsledok. Malá chybička v druhom kole a až deviaty čas stačili, aby postrašila konkurenciu. Čo môžu od nej v budúcej sezóne čakať súperky ? Tipujem, že Vonnová príde na svoje silné a slabé stránky, v lete popracuje na tých silných a odstráni slabiny, t.j. vybrúsi techniku slalomu a obráku, aby nerobila chyby. Je až nemysliteľné uvažovať nad možnosťou, žeby niekto mohol získať všetky glóbusy. Je to odvážne uvažovanie, ale ak taký lyžiar existuje, tak je to práve Američanka Lindsey Vonnová.

Slalom Are / sobota 10. marca 2012 /

víťazky slalom Are, Riesch Zuzulová Gagnon Svetové lyžovanie vo Švédsku má v nedeľu v programe posledný slalom pred finálovým vyvrcholením SP2012 v Schladmingu, ktoré sa začína o niekoľko dní. Mohol dať mnohé odpovede slalomárkam, prípadne možnosti vylepšiť ešte svoju situáciu vo svetovom závodnom lyžovaní. Prekvapením bolo päť domácich švédskych pretekáriek, ktoré sa umiestnili v prvej dvanástke slalomu Are. Najlepší súčet časov dosiahla Nemka Maria Riesch, druhá Slovenka Veronika Zuzulová, tretia skončila Kanaďanka Marie Gagnon. Vedúca slalomárka celkového poradia SP Marlies Schild skončila až na šiestom mieste. Po predchádzajúcom slalome v Ofterschwangu a jej treťom mieste je to ďalší nepresvedčivý výsledok. Na Schildovej jazde nebolo vidieť, žeby si dala voľnejšiu jazdu, naopak pôsobila snaživo. Také nevydarené výsledky u ženy, u ktorej sme zvyknutí na dvoj sekundové víťazenie nad zbytkom sveta, vyvolávajú otazníky.

Slovenské lyžovanie vo Švédsku

Slovenskí fanúšikovia s očakávaním sledovali najúspešnejšiu slalomárku Veroniku Zuzulovú. Opäť si sadali k televíznym obrazovkám s nádejou, že by sa už mohlo pritrafiť víťazstvo. Do severského strediska odcestovala aj druhá slovenská reprezentantka mladá Barbora Lukáčová (1990) si dala za úlohu v tejto sezóne uspieť aspoň v európskom pohári a možno skúsiť šťastie alebo si zvykať na atmosféru vo sveťáku. Baja Lukáčová nepostúpila do druhého kola v Ofterschwangu (skončila 37). V slalome v Are spadla tesne pred cieľom prvého kola.

Popri Zuzulovej sa pokúšali v slalomoch SP uspieť aj ďalšie naše lyžiarky Jana Gantnerová (1989), ktorá štartovala v Courchevel, Flachau, Lienz a Zagrebe, vždy s rovnakým resultátom nepostúpila do tridsiatky najlepších. Barbara Kantorová (1992), ďalšia mladá Slovenka ktorá skúšala šťastie vo sveťákoch v Aspene, Andore a Kranjskej Gore. V poslednom z nich sa jej podarilo získať svetové body za posledné bodované miesto. Je teda najúspešnejšou z týchto nastupujúcich dievčat?

Slovenské lyžovanie má ešte jeden mladučký ženský talent v osobe 16 ročnej juniorky, ktorá na svoj vstup do sveťáku zatiaľ čaká. Petra Vlhová (1995) si výsledkami doma aj na medzinárodných súťažiach juniorov, resp. v európskom pohári zaistila svoje miesto v repre. Práve tento talent mi ukazuje, že Veronika Zuzulová (1984) by mohla mať za (tri?) roky primeranú náhradu. Je škoda, že slovenské lyžovanie sa v praxi realizuje ako individuálna záležitosť rodičov. Taký postup nemá vo vrcholovom športe žiadne väčšie možnosti, ako tu a tam niečo so šťastím dosiahnuť.

Rakúsky reprezentačný model je pre nás asi nedosiahnuteľný sen, pritom ale dokážeme plytvať na kolektívnych športoch obrovské prostriedky, navyše bez výsledkov. Na OH vyšleme 78 športovcov, z toho 44 členný tím hokejistov a hokejistiek (ľudí okolo zabezpečenia hokeja nepočítajúc). Dostanú sa do dychvyrážajúcej situácie - súboj o bronzovú medailu, v ktorom tesne neuspejú proti Fínom. Skončia na "krásnom" štvrtom mieste. Ak by aj s Fínskom uspeli získali by jednu slovom "jednu" bronzovú medailu. Pri odovzdávaní cien každému na krk zavesia jeden exemplár, ale do štatistík sa započítava jedna medaila pre Slovensko.

Blbý pomer nákladov použitých v jednotlivých reprezentačných tímoch dostaneme, ak si porovnáme dve medaily. Obe bronzové, jedna za hokej, druhá za biatlon. Tú prvú získalo hokejové mužstvo (23 hráčov), tú druhú (1 biatlonista) Pavol Hurajt. Nič proti hokeju, mám ho rád ako lyžovanie Len pozor na tých, čo rozhodujú o financovaní.

Pikošky zo zákulisia slovenskej lyžiarskej reprezentácie > kam speje slovenské lyžovanie.

Švédske lyžovanie na vrchol doviedol Ingemar Stenmark

Ingemar Stenmark Od čias najväčšej slávy, ktorú švédske lyžovanie zažilo spolu s legendou menom Ingemar Stenmark (18.3.1956) sa v tomto športe veľa zmenilo. V priebehu jeho lyžiarskej éry 1974-89 bol zavedený v hodnotení svetového pohára bodovací systém, aký poznáme v podstate do dnes. Stenmark prerazil do lyžiarskej špičky v sez. 1973-74, kedy skončil celkovo dvanásty (6. SL, 6. GS). V tom čase sa jazdili tri disciplíny slalom, obrovský slalom a zjazd. Predné miesta si vtedy delili Taliani Gustavo Thoeni, Piero Gros - excelentní slalomári a obračkári. Najlepší zjazdár tej doby Franz Klamer sa pohyboval za nimi, napriek suverenite v zjazde nemal šancu v celkovom hodnotení. V sezóne 1974-75 už Stenmark zvíťazil v slalome aj obráku, ale lišiak Thoeni si vyjazdil pár bodov v zjazde, ktorý dovtedy vôbec nejazdil a v súčte bodov nakoniec nad Stenmarkom tesne vyhral. Aj zjazdár Klammer si v celkovom poradí polepšil, tiež pridal k víťaznému zjazdu aj ďalšiu disciplínu obrák a body v ňom mu pomohli na tretie miesto za Thoenim a Stenmarkom. V ďalšej sezóne 1975-76 sa objavuje nová disciplína kombinácia. To vyhovuje Thoenimu, Klammerovi aj Grosovi, Stenmark však vyhráva dve disciplíny slalom i obrák, kombináciu ignoruje a suverénne získava aj celkové víťazstvo.

V sezóne 1976-77 bola kombinácia po mnohých protestoch a kritike vyradená zo SP a Stenmark viedol suverénne v slalome aj obráku i celkovom poradí. To sa opakuje aj v sez. 1977-78. Lenže v sezóne 1978-79, kedy vznikol nový systém prenášania bodov do celkového hodnotenia z malých disciplín a to prinieslo ohromný paradox. Stenmark víťaz slalomu (119b.) aj obráku (125b.) si do celkového hodnotenia odniesol iba 150 bodov a skončil celkovo až šiesty, veľký glóbus dostal lyžiar menom Peter Luscher, ktorý v slalome 6. (72b.) a obráku 2. (104b.) si odniesol do celkového hodnotenia 186 bodov a zvíťazil.

V sezóne 1979-80 sa do hodnotenia opäť zaraďuje kombinácia (už natrvalo) a Stenmark si vyhráva stále slalom a obrák. Víťazom sa stáva Andreas Wenzel (13.DH, 8.SL, 4.GS, 2.KB). Tak sa švédske lyžovanie rozhodlo, že Stenmark musí na zjazd, keďže bez bodov z tretej disciplíny nemôže získať veľký glóbus. 1980-81 si mnohí pamätáme najsmiesnejšiu postavičku na zjazdovke, keď vystretý Stenmark s roztiahnutými rukami jazdil kombinačné zjazdy, lenže až 15. miesto za kombináciu mu nestačilo na Phila Mahre z USA, ktorý jazdil aj zjazd a o 6 bodov získal veľký glóbus. V sez. 1981-82 skončil Ingemar Stenmark za Mahreom druhý aj vo svojich dominantných disciplínach. 1982-83-84 stále druhý sa prepadá 1985 na 6. o rok na 5. miesto, 1987 na 6. miesto, 1988 až 21. Koniec prišiel v sezóne 1988-89, kedy skončil celkovo až 17. a Ingemar Stenmark zavesil lyže na klinec.

Švédske lyžovanie v súčasnosti preslávila Anja Pärson

tím švédske lyžovanie v súčasnosti Po Ingemarovi Stenmarkovi prišli ďalší lyžiari, ktorí sa pokúšali naviazať na jeho úspechy: Eriksson, Nilsson, Fogdoe, Nyberg, Wallner, Jaerbyn, Byggmark ( 3. SL - 2007 ), Larsson, Hargin, Olsson, Myhrer (1.SL - 2012), no ženské lyžovanie vo Švédsku dalo viac úspešných lyžiarov od stenmarkovych čias než muži. Pernilla Wiberg, ktorá r. 1990 prevzala pomyselnú štafetu po Stenmarkovi získala 1994 glóbus za kombináciu a v 1997 veľký glóbus + glóbus za slalom. Pokračovaním bola Nowen Ylva a jej slalomový pohár z r. 1998. Podobným velikánom akým bol Stenmark sa Stala Anja Paerson, ktorá sa objavila v sezóne 1998-99 a zotrvala v najlepšej tridsiatke úctyhodných 14 sezón až do 2012. Za tú dobu získala dva krát veľký glóbus, tri krát glóbus za obrák a po jednom v kombinácii a v slalome (2009-KB, 2006-GS, 2005-veľký glóbus, 2004-veľký-GS-SL, 2003-GS, ) k tomu ešte štyri bronzové + jednu zlatú + jednu striebornú medailu z troch olympiád. V svojej kariére sa Anja Pärson zúčasnila piatich majstrovstiev sveta, kde získala 5 titulov, jeden krát skončila druhá a dva krát tretia.

Veľmi kvalitný tím ukázalo švédske lyžovanie v súčasnosti na slalomových podujatiach počas sezóny 2011-12. Slalom v podaní švédskych reprezentantov je agresívny, má svoj charakteristický štýl a v každom závode patria švédsky lyžiari aj lyžiarky k vážnym favoritom. Slalom v Åre bol prešpikovaný mladými švédkami Therese Borssén, Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Nathalie Eklund, Sara Hector, Emelie Wikström, Veronica Smedh, aj veteránka Anja Pärson. Obrovský slalom zastupuje Jessica Lindell-Vikarby. Na štarte slalomu mužov nájdeme Andre Myhrer, Markus Larsson, Mattias Hargin, Jens Byggmark, Axel Baeck, Calle Lindh, Anton Lahdenperae. Prvý menovaný Andre Myhrer má šancu získať titul majstra v slalome a opäť pozdvihnúť lyžovanie vo Švédsku na piedestál.


• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
lyžovanie vo Švédsku, lyžiarske stredisko Are, Åre najlepšie lyžiarske stredisko pod severným polárnym kruhom, 104 kilometrov zjazdoviek, obrovský slalom, zjazdovka, Lindsey Vonn, Marlies Schild, Ženský rekord 1970 bodov drží Janica Kostelič, lyžiarky, slalom, štartové číslo, svetové lyžovanie, Maria Riesch, druhá Slovenka Veronika Zuzulová, tretia Kanaďanka Marie Gagnon, Slovenské lyžovanie Barbora Lukáčová, Janka Gantnerová, Barbara Kantorová, Petra Vlhová, biatlonista Pavol Hurajt, veľký glóbus, Ingemar Stenmark zavesil lyže na klinec, Anja Pärson, Pernilla Wiberg, Therese Borssén, Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Nathalie Eklund, Sara Hector, Emelie Wikström, Veronica Smedh, Andre Myhrer, Markus Larsson, Mattias Hargin, Jens Byggmark, Axel Baeck, Calle Lindh, Anton Lahdenperae


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára