4. februára 2013

MS v alpskom lyžovaní - Schladming 2013

Dlho pripravovaný šampionát v alpskom lyžovaní 2013 potešil srdce každého fanúšika lyžovania. Schladming potvrdil svoje mimoriadne postavenie medzi lyžiarskymi strediskami. Intenzívna výstavba a modernizácia, ktorú miestni zahájili už pred niekoľkými rokmi, vrcholila k termínu majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní 2013. Veľkú predpremiéru si Schladming zažil v závere sezóny 2012 počas finále svetového pohára v alpskom lyžovaní. Všetci, ktorí poznali lyžiarske stredisko Schladming z minulosti určite uznajú, že nové investície urobili z výborného strediska ešte lepšie. Vyskúšajte na vlastné lyže - lyžovanie Schladming.Štrnásť dňový sviatok lyžovania začal 4. februára

Štrnásť dňový sviatok lyžovania zahájili otváracím ceremoniálom v pondelok 4.2.2013. Program majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní Schladming 2013:

04.2.2013 - zahájenie
05.2.2013 - super-G ženy
06.2.2013 - super-G muži
07.2.2013 - tréning zjazd muži, ženy
08.2.2013 - superkombinácia ženy
09.2.2013 - zjazd muži
10.2.2013 - zjazd ženy
11.2.2013 - superkombinácia muži
12.2.2013 - tímy
13.2.2013 - voľný deň
14.2.2013 - obrovský slalom ženy
15.2.2013 - obrovský slalom muži
16.2.2013 - slalom ženy
17.2.2013 - slalom muži


5.2.2013 / Super-G ženy / MS lyžovanie SchladmingVeľkolepý pondelkový otvárací večer odštartoval súboje lyžiarov o 11 medailových sád. Prvý závod v super obrovskom slalome žien poznamenalo zlé počasie. Utorková hustá hmla zapríčinila niekoľko násobné odkladanie štartu. Hmla sa úplne nerozišla ani po odštartovaní preteku. Štart bol preložený z pôvodných 11 hod na 14,30. Tvrdá zjazdovka, zlé počasie a prieťahy so štartom sa podpísali pod nepríjemnosti, ktoré postihli viacero pretekárok. Najväčšou bolo zranenie hlavnej favoritky závodu Lindsey Vonn. Po nezvládnutom skoku nasledoval pád, pri ktorom sa Lindsey Vonnovej zlomila noha a potrhali sa kolenné väzy. Pád vyzeral veľmi nepríjemne, neprirodzená poloha do ktorej sa noha dostala po doskoku neveštila nič dobrého. Nasledoval prevoz zranenej vrtuľníkom do nemocnice a ďalšie prieťahy so štartom. Na to odštartovala Vonnovej kamarátka Maria Riesch, ktorá asi nie v optimálnej psychike ukončila jazdu predčasne po chybe. Ďalšia bola na rade domáca favoritka Anna Fenninger, ktorá vynechala bránu a bola diskvalifikovaná. Rozhodcovia ukončili závod predčasne, posledných 23 dievčat so štartovými číslami nad 36 malo proste smolu. Usporiadatelia, asi neboli hrdí na takýto úvod šampionátu, napriek tomu že za takýto priebeh neboli priamo zodpovední.

1. Maze Tina (SLO)
2. Gut Lara (CH)
3. Mancuso Julia (USA)6.2.2013 / Super-G muži / MS lyžovanie SchladmingVeľké prekvapenie pre samotného Teda Ligetyho bol jeho titul majstra sveta v super-G, ktorý bolo jeho vôbec prvým víťazstvom v tejto disciplíne. Trať bola postavená tak, že sa približovala viac obrovskému slalomu, než super-G. Ligety sa pokúšal štartovať v tejto disciplíne aj vo svetovom pohári a v sezóne 2012-13 sa mu podarilo už niekoľko pekných výsledkov v prvej päťke. Tu ukázal všetkým, že ak ide o rýchle oblúky, tak je majstrom on. Po Ligetyho úspechu môže jeho veľký rival z obrovského slalomu Marcel Hirscher iba ľutovať, že neštartoval v super-G aj on. Pravdepodobne by tiež získal medailu na tejto oblúkatej super-g trati. Veď hlavným konkurentom Teda Ligetyho v obrákoch je Marcel Hirscher. Favorizovaný Nór Aksel Lund Svindal skončil až na treťom mieste, keď tesne zaostal za Francúzom Gauthier de Tessieres. Za medailovými priečkami skončili domáci Rakušania a to hneď štyria v prvej desiatke.

1. Ligety Ted (USA)
2. De Tessieres Gautier (F)
3. Svindal Aksel Lund (NOR)8.2.2013 / Super-combi ženy / MS lyžovanie SchladmingMaria Riesch si asi povedala, že by sa nepatrilo, aby súčasná megahviezda ženského lyžovania Tina Maze zo Slovinska odviezla zo Schladmingu všetko zlato určené pre ženy. Mnohí odborníci ju totiž pasovali do pozície top-favoritky všetkych disciplín. Mazeovej forma a chuť vyhrávať vo všetkých lyžiarskych disciplínach prekonala ambície minuloročných kráľovien lyžovania Lindsey Vonn a Marie Riesch. Hladké víťazstvo v super-G nahradila v druhom kombinačnom závode hladkým striebrom a dopriala radosť z víťazstva aj univerzálnej Marii Rieschovej. Po prvom zjazdovom kole mala Tina Maze len mierny náskok pred Elisabeth Goergl z Rakúska a treťou Mariou Riesch z Nemecka. Však slalom, ktorý je silnejšou disciplínou Mazeovej ako zjazd, jemne pokazila a prenechala víťazstvo Nemke. Prvú medailu pre Rakúsko získala za tretie miesto Nicole Hosp, za ktorou skončili tri ďalšie Rakúšanky (Kirchgaser, Zettel, Goergl). Pre stárnucu hviezdu Hospovú bol tento úspech elixírom na predchádzajúce dlhé obdobie zranení a nezdarov.

1. Riesch Maria (D)
2. Maze Tina (SLO)
3. Hosp Nicole (A)9.2.2013 / Zjazd muži / MS lyžovanie SchladmingZjazd v Schladmingu nieje žiadny zjazdovkársky bonbónik. Zjazdovka Planai nie je ani dosť divácky zaujímavá, ani pretekári z nej nie sú zvlášť nadšení. Napriek tomu sa jedná o ťažký zjazd. Vyše tri kilometre zľadovatelého povrchu s množstvom terénnych vĺn a nerovností preverí svalstvo i taktiku zjazdárov počas dvojminútovej nepokojnej jazdy v rýchlosti vyše 100 km / hod. Podľa očakávaní zvíťazil s výrazným náskokom Aksel Lund Svindal z Nórska. Druhý skončil Talian Dominik Paris a tretí David Poisson z Francúzska. Nádeje domácich fanúšikov mohol naplniť domáci zjazdár Klaus Kroell s logom miestneho lyžiarskeho strediska Planai na svojej prilbe. Ten však zaostal tesne za medailovou trojicou o necelú pol sekundu a získal neobľúbenú zemiakovú medailu. Ďalší zjazdári z rakúskej reprezentácie skončili oveľa horšie. Matthias Mayer trinásty, Max Franz dvadsiatytretí a sympaťák Hannes Reichelt po nevydarenom skoku v záklone vyšiel mimo trať a vynechal ďalšiu bránu, čím predčasne ukončil závod.

1. Svindal Aksel Lund (NOR)
2. Paris Dominik (I)
3. Poisson David (F)10.2.2013 / Zjazd ženy / MS lyžovanie SchladmingŽenský zjazd bol oveľa dramatickejší, ako zjazd mužov. Menej náročná zjazdovka však pripravila prekvapenia viacerým súťažiacim, podobne ako v super-G. Z prvých deväť štartujúcich skončili predčasne tri pretekárky po páde. Druhá na štarte Nadja Fanchini zajazdila výborný zjazd a odstála si na víťaznom pódiu všetky ženy štartujúce po nej. Jediná Marion Rollandová, ktorá sa na trať vydala ako posledná z nasadenej silnej skupiny zjazdárok so štartovým číslom 22, dokázala milú Talianku poraziť o 16 stoín sekundy a poslala ju z výslnia pred kamerami do zákulisia. Nepríjemné sklamanie Talianov nahradila obrovská radosť francúzskeho tímu. Francúzi sa týmto víťazstvom Rollandovej dostali do vedenia v hodnotení krajín, keď získali po jednej medaile z každého kovu. Tretie miesto obsadila Maria Hoefl Riesch, ktorá pred dvoma dňami získala titul majsterky sveta v kombinácii a zaradila sa medzi troch najúspešnejších športovcov s dvoma medailami v doterajšom priebehu šampionátu.

1. Rolland Marion (F)
2. Fanchini Nadja (I)
3. Riesch Maria (D)11.2.2013 / Kombinácia muži / MS lyžovanie SchladmingAsi najnapínavejším závodom v doterajšom priebehu majstrovstiev sveta v Schladmingu bol super kombinačný závod mužov. Dlhý zjazd v kombinácii s extrémne ľadovým povrchom slalomu sľubovali napínavé súboje zjazdárov a slalomárov. Nádeje na úspech mali najmä technicky zameraní lyžiari. V úvahách odborníkov sa objavovali Benjamin Raich, ktorý vie zajazdiť veľké závody aj keď patrí k starším pretekárom, Ivica Kostelič veľmajster kombinácie a veľmi spoľahlivý pretekár, Aksel Lund Svindal obhájca titulu z Ga-Pa 2011, ale aj nový francúzsky talent - univerzálny Alexis Pinturault. V predchádzajúcich kombinačných závodoch svetového pohára naznačil zlepšujúcu formu v slalomoch a odvahu v zjazde obrákový kráľ Ted Ligety. Po úvodnom Zjazde bolo poradie na toľko zaujímavé, že som sa nevedel dočkať večerného (slalomového) kola. Schladming túto svoju večernú slalomovú tradíciu prezieravo zaradil do kombinačného závodu mužov. Večerný slalom zvýšil atraktivitu celého závodu. Pri umelom osvetlení sa medzi slalomovými tyčami predviedli aj slovenskí a českí lyžiari, ktorí zvládli predošlý namáhavý zjazd do 30-teho miesta. Pochvalu si zaslúži Adam Žampa, ktorý sa umiestnil na 13. mieste vďaka dobre zajazdenému slalomovému kolu, v ktorom mal ôsmy najlepší čas. Z Adama vyrastie nová slalomová hviezda.

1. Ligety Ted (USA)
2. Kostelic Ivica (CRO)
3. Baumann Romed (A)12.2.2013 / Tímy / MS lyžovanie SchladmingTip pred súťažou: Slovenskoooo (tretie). Tak toto bol dobrodružný tip. Nasledoval debakel. Niektoré krajiny pristúpili k tejto disciplíne laxne, iní do toho vložili všetko. Paralelné lyžovanie (jazda dvoch lyžiarov v dvoch podobných tratiach vedľa seba) je divácky atraktívnym závodom. Jazdia minimálne štvorčlenné družstvá (v každom dve ženy a dvaja muži) proti sebe vyraďovacím spôsobom. Závod opäť zaradili usporiadatelia na večerný čas, čím sa atraktívnosť podujatia ešte zvýšila. Slovenský tím tvorili Veronika Velez-Zuzulová, Matej Falát, Petra Vlhová, Adam Žampa, teda to najlepšie čo na sklade máme. Iné tímy, napr. USA nastúpili v zostave bez slalomárskych hviezd Ligety, Schiffrin, Chorváti bez Kosteliča. Veľa hviezd vyhodnotilo túto disciplínu za zbytočne rizikovú a nenastúpili. Potvrdením rizika bola zrážka nemeckej jednotky Felixa Neureuthera s chorvátskym slalomárom Zubcicom, ktorý mu takmer zranil nohu. Domáci Rakúšania už začínali trpieť nedostatkom medailí, preto nasadili do závodu tímov všetky esá. Vo finále porazili posledných víťazov - družstvo Švédska. Nemci vyhrali v súboji o bronz tesne s Kanadou. Slovenská štvorka prehrala s Francúzskom všetky štyri súboje hneď v úvodnom kole.

1. Rakúsko
2. Švédsko
3. Nemecko14.2.2013 / Obrovský slalom ženy / MS lyžovanie SchladmingObrovský slalom žien bol predposlednou ženskou disciplínou na MS 2013 v Schladmingu. Celú sezónu v obrákoch dominuje Tina Maze (SP - 4 víťazstvá, 2 krát druhé miesto, raz tretie). Veľa odborníkov tipovalo na dnešné víťazstvo práve Slovinku. Prekvapenie sa začalo rysovať po odjazdení prvých päť pretekárok (hlavných favoritiek) 1 Worley, 2 Fenninger, 3 Maze, 4 Zettel, 5 Rebensburg. Francúzska Worleyová štartovala ako prvá. Odjazdila bezchybne, na ostatné 4 favoritky urobila výrazný náskok. V druhom kole zaútočila a vydala zo seba maximum Tina Maze, presne podľa očakávania. Tessa Worley však nenechala na pochybách svojich fanúšikov a zajazdila aj v druhom kole najrýchlejšiu jazdu. Celkové víťazstvo o viac ako sekundu bolo zaslúžené. Ak by niekto špekuloval o súboji Worleyová - Zuzulová v slalome tímov, že snáď Veronika prehrala s Worleyovou (neslalomárkou) nejako ľahko, tak práve v obráku sa mohol presvedčiť, v akej skvelej forme sa momentálne Tessa Worley nachádza.

1. Worley Tessa (F)
2. Maze Tina (SLO)
3. Fenninger Anna (A)15.2.2013 / Obrovský slalom muži / MS lyžovanie SchladmingObrovský slalom muži je pre domácich fanúšikov lyžovania očakávanou disciplínou. Nepresvedčivé výsledky rakúskych lyžiarov v doterajšom priebehu majstrovstiev sveta v Schladmingu by mohol vylepšiť miláčik publika Marcel Hirscher. Úloha je to veru neľahká, aj napriek tomu že Marcel veľa trénoval na zjazdovke Planai. Proti sebe bude mať súčasnú svetovú jedničku, ktorou je Američan Ted Ligety. Pohodu, s akou momentálne Ted jazdí najlepšie vystihujú dva tituly majstra sveta z posledných dní. Súboj o titul majstra vo svojej hlavnej disciplíne Ligety nepustí tak ľahko. Takmer všetci odborníci tipujú Ligetyho za víťaza v obrovskom slalome. Jeho momentálny kredit v obráku je takmer stopercentný. Šport však môže priniesť prekvapenia. Rakúšan Marcel Hirscher, Taliani Blardone a Simoncelli, Francúz Pinturault či Nemec Dopfer by tiež radi prekvapili. Odjazdením prvej päťky najlepších pretekárov sa situácia zjasnila. Ligety nenechal nikoho na pochybách. Naložil vyše sekundy Svindalovi a Hirscherovi. V druhom kole lišiacky skombinoval jazdu na istotu a potrebnú taktiku aby udržal dostatočný náskok a s prehľadom zvíťazil. Tento titul majstra sveta nemohol byť v lepších rukách. Ted Ligety je najúspešnejším pretekárom MS v alpskom lyžovaní - Schladming 2013, keď získal tri zlaté medaily (super-G, kombinácia, obrovský slalom). Ďalšia pochvala (tá prvá bola za kombináciu - 13. miesto) patrí slovenskému majstrovi alpského lyžovania. Adam Žampa sa prebojoval na 17. priečku v celkovom poradí obráku. Dobrý čas dosiahol v druhom kole. Je to dobrý kredit byť jazdcom druhého kola, tak sa mi začína Adam Žampa javiť. Sme svedkami zrodu novej hviezdy, konkurenti bacha !

1. Ligety Ted (USA)
2. Hirscher Marcel (A)
3. Moelgg Manfred (I)16.2.2013 / Slalom ženy / MS lyžovanie SchladmingAko býva tradíciou lyžiarskych podujatí, v sobotu a nedeľu, na záver šampionátu sa konali slalomy. V sobotu si rozdelili medaily ženy slalomárky. Vo svetovom pohári má túto diisciplínu pod kontrolou mladučká Američanka Mikaela Schiffrin. Tá bola aj pred závodom v Schladmingu považovaná za hlavnú favoritku na titul majsterky sveta. Slalom je po zranení Marlies Schild záležitosťou piatich dievčat - Schiffrin, Maze, Zuzulova, Hansdotter, Poutiainen, z ktorých má ešte každá šancu na zisk slalomárskeho glóbusu. Bodové rozdiely sú pomerne tesné a do konca SP ostávajú ešte dva slalomy v Ofterschwangu a v Lenzerheide. Prekvapením sobotňajšieho slalomu bola účasť Marlies Schild, ktorá sa po nedávnom zranení kolena vrátila na pretekárske svahy práve v Schladmingu, aby sa pokúsila obhájiť titul šampiónky z MS 2011 v Ga-Pa. Úloha to bola veľmi ťažká a možnosť úspechu Schildovej bola len teoretická. Na prípravu nemala takmer žiadny čas, ale hlavne že je späť a zdá sa že v poriadku. Verím, že ešte poteší oko znalca svojimi jasnými víťazstvami. Zatiaľ v Sladmingu predviedla iba deviate miesto. Jej mladšiu sestru Bernardete určite potešil výsledok v druhom kole, keď dosiahla lepší čas než slávna sestra. Mikaela Schiffrin je meno, ktoré sa učí celý lyžiarsky svet. Začínať éru svetovej jednotky v semnástich rokoch veku sa zdá byť predčasné, ale Mikaela pôsobí veľmi vyspelo, takže je to v poriadku. Na tomto šampionáte po nepríjemnom páde odišla americká lyžiarska kráľovná Lindsey Vonn. Na tomto šampionáte sa objavila nová americká hviezda ženského lyžovania Mikaela Schiffrin. Núka sa zvolanie "kráľovná umrela, neh žije kráľovná".

1. Schiffrin Mikaela (USA)
2. Kirchgasser Michaela (A)
3. Hansdotter Frida (SWE)17.2.2013 / Slalom muži / MS lyžovanie SchladmingPoslednou šancou na získanie individuálnej zlatej medaily pre usporiadajúce Rakúsko bol posledný závod - slalom mužov. Nezávidenia hodná situácia, do ktorej sa dostal domáci miláčik publika a v súčasnosti najlepší slalomár Marcel Hirscher. Tisíce divákov okolo trate a v cieli si žiadali úspech. Prvé kolo sa Marcelovi vydarilo, ale bez rezervy, ktorá by priniesla kľud do jeho hlavy a svalov. Obhajoba tesného prvenstva z prvého kola pred bezchybným Felixom Neureutherom spôsobovala Hirscherovi muky do poslednej bránky druhého kola. Obrovský rev obecenstva dosahoval decibely štartujúceho lietadla. Situácia ako z knižky s názvom "Ako som zlyhal". Lenže posledný štartujúci situáciu zvládol a nezlyhal. Chýb v jeho jazde bolo nesčítane, ale vždy ich dokázal korigovať, aby sa nestali fatálnymi. Tesnejšie medzičasy sa už nedali zajazdiť, takže napätie sa dalo krájať. Toto víťazstvo bude Marcel Hirscher dlho považovať za svoje najťažšie. Mne ostáva len hlboká poklona pred jeho výsledkom v takejto ťažkej situácii. Za zmienku stojí tiež Adam Žampa, ktorý dosiahol na extrémne ťažkej trati (vysadené bránky, zľadovatelý povrch, strmý svah) najlepší čas druhého kola. Tento mladý slovenský lyžiar má pred sebou evidentne nevídané možnosti. Potvrdili sa moje slová z pred dvoch dní, že z Adama rastie majster druhého kola. Takže sa rád budem opakovať v zložení poklony "klobúk dole Adam Žampa".

1. Hirscher Marcel (A)
2. Neureuther Felix (D)
3. Matt Mario (A)• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
MS v alpskom lyžovaní - Schladming 2013, majstrovstvá sveta v lyžovaní, zjazdové lyžovanie Schladming, slalom, obrovský slalom, obrák, zjazd, muži, ženy, kombinácia, super-G, majster sveta, Ted Ligety, Lindsey Vonn, Mikaela Schiffrin, Tina Maze, Maria Riesch, Veronika Zuzulová, Adam Žampa, Marcel Hirscher, Aksel Lund Svindal, Felix Neureuther, Mario Matt, Tessa Worley, Anna Fenninger, Marlies Schild, Viktoria Rebensburg, Ivica Kostelič, Dominik Paris, David Poisson, Marion Rolland, Nadja Fanchini, Romed Baumann, Manfred Moelgg, Frida Hansdotter, Michaela Kirchgasser, Nicole Hosp, De Tessieres Gautier, Julia Mancuso, Lara Gut, lyžovanie Rakúsko


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára