Už niekoľko rokov sledujem ponuky lyžovačiek od niekoľkých málo cestoviek, ktoré pôsobia v tejto oblasti na Slovensku. Sám síce nemám problém vycestovať kamkoľvek za dobrými zjazdovkami, avšak adrenalínové zháňanie ubytovania v cudzine na blint už nemusím.
Keď som začal pokukovať po švajčiarskych a francúzskych lyžiarskych strediskách, priznám sa, tam by som zháňanie ubytovania "na blint" neriskol. Chcel som si pobyt poistiť dopredu. Obidve krajiny (F)(CH) mám precestované v lete, ale ako to tam chodí v zime na horách (?), som nevedel a radšej nechcel riskovať.
Narazil som však na problém. Dobrý katalóg lyžovačiek v Alpách nebol. Rozhodne pred takými 10-15 rokmi tu o Švajčiarsku nebolo ani chýru. Existovalo pár českých cestoviek, ktoré sa špecializovali na lyžovanie v zahraničí. Tie som poznal z čias, kedy som žil v ČR. Sám som aj lyžovačku cez nich vyskúšal spolu s českými kamarátmi. Predstava českých lyžiarov o dobrej lyžovačke v zahraničí je však veľmi jednoduchá - "Dolomiti" alebo pár stredísk v Rakúsku za super ceny. Preto im aj české cestovky ponúkajú "Dolomiti" alebo pár stredísk v Rakúsku za super ceny.
Po jednej takej superlacnej organizovanej lyžovačke v "Italských Dolomitech", keď sme v akomsi caravane (mobilhome) sušili ponožky nad liehovým varičom som si povedal, že takto rozhodne nie. Nestačí byť na dobrom kopci a ráno si obúvať a obliekať mokré veci. Lyžovanie v zahraničí sa musí robiť ináč.
Som za komfortnejší zážitok, čo potrebujem k poriadnej lyžovačke?
• Zaujímavé sú pre mňa nové ešte nevyskúšané lyžiarske terény. Tie si viem vyhľadať aj sám.
• Potrebujem kvalitný a pohodlný lyžiarsky výstroj. Aj ten som si obstaral sám.
• Ďalej potrebujem za novými zjazdovkami vycestovať, mám vlastné auto s dostatkom miesta a platný pas, takže Európa - žiadny problém.
• Každý lyžiar potrebuje lístok na vleky (skipass), ten sa najlepšie kupuje priamo na mieste, podľa aktuálnej situácie so snehom, alebo s prihliadnutím na vlastnú fyzickú kondíciu...
• A ešte potrebujem príjemné, pohodlné bývanie za prijateľnú cenu. Tu by sa uplatnila nejaká dobrá cestovka. Stravovanie? S jedlom si problémy nerobím, buď je vhodná polpenzia (raňajky a večere) v rámci ubytovania v hoteloch, alebo stačí dobrá kuchynka v apartmáne, alebo najlepšie sa najesť hocikde na kopci, keď príde chuť na jedlo.
Ako vyriešiť ubytovanie na horách ?
Deväť z desiatich ľudí cestujú do zahraničia prostredníctvom cestovnej agentúry, ktorá vybaví všetky súvislosti s cestovaním. Samozrejme sa dá cestovať aj napriamo, ale kôli spomínaným dôvodom uprednostňujem istotu a kľudnú lyžovačku.
Po niekoľkých pokusoch so zaistením ubytovania vo Švajčiarsku priamo cez internetové stránky hotelov som sa stretol so situáciou, keď som potreboval presunúť termín už zaplateného pobytu, alebo raz aj úplne zrušiť kôli chorobe. A prerobil som, storno podmienky sú v každom z hotelov iné, samozrejme som podmienkam v zmluvách pred rezerváciou nevenoval pozornosť a doplatil som.
Od vtedy už ubehlo niekoľko rokov a za ten čas sa mi podarilo zrealizovať zaujímavý nápad a spolu s niekoľkými spriatelenými cestovkami (dve slovenské a jedna česká) sme sa dohodli na spolupráci. V princípe sa jedná o to, že pre nich tipujem výber nových stredísk, oni mi umožnia tieto osobne navštíviť a otestovať ich naostro "na lyžiach". Myslím, že takáto spolupráca je vzájomne výhodná. Ľudia v cestovkách väčšinou vidia problematiku skôr z ich pohľadu (izby, hotely, ubytovanie ... a s tým spojené služby), ale lyžiar sa na svoju lyžovačku díva väčšinou cez kvalitu a servis spojený so samotným lyžovaním.
Vlastné hodnotenie lyžiarskych stredísk.
Ako ohodnotiť lyžovačku ? Je dôležitý lacnejší skipas, väčší počet zjazdoviek v stredisku, kvalita vlekov, povrch zjazdoviek, nadmorská výška svahov ? Každému lyžiarovi vyhovuje niečo iné. Iné je hodnotenie z hľadiska rodiny s deťmi, iné parametre vyžaduje začiatočník, iné zdatný lyžiar, partia mladých teenegerov, alebo skupinka lyžujúcich seniorov.
Dnes už nestačí povedať o lyžiarskom stredisku, že je päť či troj hviezdičkové, preto sme vytvorili vlastný a unikátny systém hodnotenia lyžiarskych stredísk. Každá kategória návštevníkov vyžaduje od zimnej dovolenky niečo iné. Preto vznikla potreba hodnotiť lyžiarske stredisko z rôznych hľadísk potrieb. Aby sme sa vyhli chybám resp. deformáciám, aké sa vyskytujú v pravidlách hodnotiacich strediská na Slovensku tzv. "kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk", zakomponovali sme do hodnotenia predovšetkým nestrannosť. Zosumarizovali sme názory rôznych skupín, ktoré majú do lyžovania a hodnotenia stredísk čo povedať.
Kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk
Takýto projekt pripravili dve spoločnosti Sitour a Lavex ( združenie lanoviek a vlekov ). Údajne sa pri tvorbe svojich pravidiel nechali inšpirovať príkladom z alpských krajín - hodnoteniami viacerých uznávaných systémov hodnotenia a monitoringu kvality lyžiarskych stredísk Pisten Gütesiegel, TÜV Bayern a Skiresort International.
Výsledkom je pridelenie hviezdičiek slovenským lyžiarskym strediskám. Strediská s jednou a dvoma hviezdičkami získali osvedčenie kategorizácie na zelenom podklade so značením počtu hviezdičiek, troj a štvor hviezdičkové sú na strieborno-platinovom podklade a slovenské top strediská s piatimi hviezdičkami na zlatom podklade.
Výsledková listina slovenských stredísk podľa "kategorizácie slovenských lyžiarskych stredísk"
Päť hviezdičiek (top strediská) Chopok Sever, Parksnow Donovaly, Parksnow Štrbské Pleso, Skipark Ružomberok, Snowparadise Veľká Rača, Vrátna free time zone
Štyri hviezdičky Jasenská dolina, Relax Centre Plejsy, Roháče – Spálená, Ski Drienica, Ski Kubínska hoľa, Snowland Valčianska dolina, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica
Tri hviezdičky Čertovica, Čertovica – STIV, Čičmany, Fačkovské sedlo – Kľak, Chopok Juh, Krahule, Liptovská Teplička, Lopušná dolina, Lyžiarsky areál Žiarce – Pavčina Lehota, Martinské hole, Meander Ski park Oravice, Orava Snow – Ski Oravská Lesná, Pezinská Baba, Regetovka, Park Snow Revúcky Raj – Liptovské Revúce, Selce-Čachovo, Ski Bezovec, Ski Centre Levoča – LD, SKI Centrum Kálnica – lyžiarsky areál Piesky, Ski Centrum Malá Lučivná, SKI Čertov – Javorníky, Ski Jezersko-Bachledova dolina, Ski Makov, Ski Centrum Nižná Uhliská, Skicentrum Opalisko Závažná Poruba, Skicentrum Strednica Ždiar, Ski Park Chlmec, Skipark Vyšné Ružbachy, Ski-TMG Remata, Ski Zábava Vasiľovská hoľa – Hruštín, Šachtičky, Športovo-rekreačné stredisko Jahodná, Športovo-rekreačné stredisko Kavečany, Tále, Turecká – Krížna, Vyšná Boca – Bačova roveň, Zuberec – Janovky, Zuberec – Milotín
Dve hviezdičky Kľak – Beneje lúky, Nálepkovo – Krečno, Podbreziny, Pohorelská Maša – Gindurka, Polomka-Bučník, Poráčska dolina, Poruba pri Prievidzi, Rajecká Lesná, Rittenberg – Spišská Nová Ves, Ski Centrum Kľačno, Ski Land Stará Myjava, SKI Skorušina – Klenovec, SKI TAJA – Tatranská Javorina, Skicentrum Medvedica – Malachov, Skicentrum Žiar-Dolinky, Skipark ELAND Spišská Stará Ves, Stebnícka huta, Športcentrum Oščadnica, Veľká Javorina, Veľké Ostré – Radoľa, Vyšná Slaná – Július, Zázrivá – Kozinec, Zochova chata – Piesok
Jedna hviezdička. Cigeľ Priedavky-Šabľová, Hnilec – úboč, Lúčky – TJ Tatran Horná Lehota Ostredok – LO Javorina, Piatrová TJ Straník, Teplička nad Váhom
Porovnanie alpského a slovenského hodnotenia:
Zvoľme pre porovnanie lyžiarske stredisko z Rakúska, ktoré je dobre známe medzi našimi lyžiarmi
Rakúsko: Semmering - Stuhleck / (2,5*)
Slovensko: vyberte si hociktoré stredisko z vyššie vymenovaných 5(*) a porovnávajte. Je zrejmé, že takto vytvorená kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk je príliš mäkká. O nestrannosti hodnotenie sa už hovoriť nedá vôbec, keďže ho udeľuje inštitúcia, ktorá má priamu angažovanosť v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch s lyžiarskymi strediskami.
(5*) na Slovensku = (2,5*) v Rakúsku
Dovolím si tvrdiť, že ak niekto zaradí do hodnotiacich kritérií ako podmienku pre získanie piatich hviezdičiek (5*) "kabínkovú lanovku" - jej existenciu v stredisku, tak vymyslel blbosť. Kabínka je nepraktická, pomalá, je potrebné vyzuť lyže vziať ich do rúk a putovať po rôznych schodištiach, chodníčkoch, nasadnúť, vysadnúť, odniesť lyže v rukách na sneh, opäť si ich obuť .... uff. Medzi lyžiarmi je kabínková lanovka rozhodne menej obľúbené a pre majiteľa strediska podstatne drahšie dopravné zariadenie ako sedačková lanovka.
Rýchle a vysokokapacitné sedačky
Ako podľa spomínaného hodnotenia (kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk) určujú kvalitu slovenských zjazdoviek? Radšej túto tému preskočím, aby ma nevylúčili zo slovenských svahov (občas si rád zalyžujem i doma na Slovensku). V otázke kvality zjazdoviek som nielen ja objavil všeobecné pravidlo, ktoré sme si s mnohými priateľlmi lyžiarmi odobrili - Taliani sú machri v úprave lyžiarskych terénov. Jasne že dobré zjazdovky sa nájdu všade, ale mám na mysli všeobecnú zásadu - v Taliansku ich naozaj upravujú lepšie ako v Rakúsku, či inde vo svete. Neviem čím to je, keď sa o Talianoch hovorí že sú "domani mattina" alebo "lasciarlo stare"... Taliansky biely "manchester" je proste značka najvyššej kvality.
Objaví sa na Slovensku kvalitný katalóg Lyžovačky v Alpách ?
Vyhovieť potrebám náročnejších lyžiarov dokážu len špecializované cestovky. Sám som si spravil prieskum a popýtal som sa na niekoľko základných informácií takmer vo všetkých cestovkách na Slovensku, u ktorých som objavil nejaké lyžovačky. Zodpovedať uspokojivo na konkrétne avšak základné otázky, ktoré sú pre lyžiara rozhodujúce, dokázali iba v troch cestovkách. Vo väčšine ostatných cestoviek ani netušili čo sa pýtam a radšej priamo prešli na svoju nacvičenú predajnú techniku a nabifľované informácie z vlastných buletínov. V lepšom prípade sa ospravedlnili, že mi zašlú požadované informácie mailom hneď ako ich preveria. Ale čože si chcela tetuška preverovať pri požiadavke na lyžovanie na ľadovci do 2.000 m.n.m ?
Vtedy som dostal nápad a ponúkol som tým trom najschopnejším cestovkám možnosť spolupráce. Vyzerá to že sa niečo rysuje, tak nebudem radšej predbiehať. Ak to vyjde a bude o čom, tak časom niečo o lyžovaní v spojení s cestovným ruchom napíšem.
Heslá článku:
katalóg lyžovačky, lyžovanie, lyže, lyžovačky v Alpách, rýchle a vysokokapacitné sedačky, špecializované cestovky, kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk, vlastné hodnotenie, lyžiarske strediská, ubytovanie na horách, lyžovanie v zahraničí, zimná dovolenka, katalóg lyžovačiek v Alpách, lyžovanie na ľadovci, Taliansky manchester je značka najvyššej kvality, kvalitný a pohodlný lyžiarsky výstroj, lyžiar, skipass, pohodlné bývanie za prijateľnú cenu, Schladming a Zillertal a Cortina Ampezzo
Pred niekoľkými rokmi to až taký problém nebol, stačilo sa vyvarovať exponovaným termínom (silvestre, zimné prázdniny ...) a človek zohnal bez problému nocľah vo väčšine stredísk v Rakúsku aj v Taliansku priamo na recepcii hotela. Dnes to už ani v týchto krajinách neplatí, navyše patrím k lyžiarom, ktorí radi vyskúšajú vždy niečo nové a to by znamenalo hľadať za každým aj nové možnosti ubytovania.
Keď som začal pokukovať po švajčiarskych a francúzskych lyžiarskych strediskách, priznám sa, tam by som zháňanie ubytovania "na blint" neriskol. Chcel som si pobyt poistiť dopredu. Obidve krajiny (F)(CH) mám precestované v lete, ale ako to tam chodí v zime na horách (?), som nevedel a radšej nechcel riskovať.
Narazil som však na problém. Dobrý katalóg lyžovačiek v Alpách nebol. Rozhodne pred takými 10-15 rokmi tu o Švajčiarsku nebolo ani chýru. Existovalo pár českých cestoviek, ktoré sa špecializovali na lyžovanie v zahraničí. Tie som poznal z čias, kedy som žil v ČR. Sám som aj lyžovačku cez nich vyskúšal spolu s českými kamarátmi. Predstava českých lyžiarov o dobrej lyžovačke v zahraničí je však veľmi jednoduchá - "Dolomiti" alebo pár stredísk v Rakúsku za super ceny. Preto im aj české cestovky ponúkajú "Dolomiti" alebo pár stredísk v Rakúsku za super ceny.
Po jednej takej superlacnej organizovanej lyžovačke v "Italských Dolomitech", keď sme v akomsi caravane (mobilhome) sušili ponožky nad liehovým varičom som si povedal, že takto rozhodne nie. Nestačí byť na dobrom kopci a ráno si obúvať a obliekať mokré veci. Lyžovanie v zahraničí sa musí robiť ináč.
Som za komfortnejší zážitok, čo potrebujem k poriadnej lyžovačke?
• Zaujímavé sú pre mňa nové ešte nevyskúšané lyžiarske terény. Tie si viem vyhľadať aj sám.
• Potrebujem kvalitný a pohodlný lyžiarsky výstroj. Aj ten som si obstaral sám.
• Ďalej potrebujem za novými zjazdovkami vycestovať, mám vlastné auto s dostatkom miesta a platný pas, takže Európa - žiadny problém.
• Každý lyžiar potrebuje lístok na vleky (skipass), ten sa najlepšie kupuje priamo na mieste, podľa aktuálnej situácie so snehom, alebo s prihliadnutím na vlastnú fyzickú kondíciu...
• A ešte potrebujem príjemné, pohodlné bývanie za prijateľnú cenu. Tu by sa uplatnila nejaká dobrá cestovka. Stravovanie? S jedlom si problémy nerobím, buď je vhodná polpenzia (raňajky a večere) v rámci ubytovania v hoteloch, alebo stačí dobrá kuchynka v apartmáne, alebo najlepšie sa najesť hocikde na kopci, keď príde chuť na jedlo.
Ako vyriešiť ubytovanie na horách ?
Deväť z desiatich ľudí cestujú do zahraničia prostredníctvom cestovnej agentúry, ktorá vybaví všetky súvislosti s cestovaním. Samozrejme sa dá cestovať aj napriamo, ale kôli spomínaným dôvodom uprednostňujem istotu a kľudnú lyžovačku.
Tu je priestor pre slovenské cestovky, aby začali ponúkať aj niečo nové, nie len pár notoricky známych, i keď dobrých stredísk. Ich katalógy lyžovačiek ponúkajú stále tie isté svetové strediská, akoby navzájom od seba iba opisovali. Je jasné že v každej slušnej ponuke musia byť Schladming a Zillertal a Cortina Ampezzo a že väčšina našich lyžiarov iba objavuje tieto topky vo svetovom lyžovaní. Čo ďalej ? Čo ponúkajú zberateľom trofejí, lyžiarom ktorí hľadajú nové lyžiarske miesta a zážitky? Lyžiarske strediská napr. Samnaun, Courmayeur, Serre Chevalier sú v zoznamoch 200 najlepších v Alpách, ale v ponuke slovenských cestoviek takmer neznáme. O lyžovaní v Kvitfjell, Zinal, Bad Wiessee, Morgins, Les Crosets a pod. radšej ani nehovorme.
Po niekoľkých pokusoch so zaistením ubytovania vo Švajčiarsku priamo cez internetové stránky hotelov som sa stretol so situáciou, keď som potreboval presunúť termín už zaplateného pobytu, alebo raz aj úplne zrušiť kôli chorobe. A prerobil som, storno podmienky sú v každom z hotelov iné, samozrejme som podmienkam v zmluvách pred rezerváciou nevenoval pozornosť a doplatil som.
Od vtedy už ubehlo niekoľko rokov a za ten čas sa mi podarilo zrealizovať zaujímavý nápad a spolu s niekoľkými spriatelenými cestovkami (dve slovenské a jedna česká) sme sa dohodli na spolupráci. V princípe sa jedná o to, že pre nich tipujem výber nových stredísk, oni mi umožnia tieto osobne navštíviť a otestovať ich naostro "na lyžiach". Myslím, že takáto spolupráca je vzájomne výhodná. Ľudia v cestovkách väčšinou vidia problematiku skôr z ich pohľadu (izby, hotely, ubytovanie ... a s tým spojené služby), ale lyžiar sa na svoju lyžovačku díva väčšinou cez kvalitu a servis spojený so samotným lyžovaním.
Vlastné hodnotenie lyžiarskych stredísk.
Ako ohodnotiť lyžovačku ? Je dôležitý lacnejší skipas, väčší počet zjazdoviek v stredisku, kvalita vlekov, povrch zjazdoviek, nadmorská výška svahov ? Každému lyžiarovi vyhovuje niečo iné. Iné je hodnotenie z hľadiska rodiny s deťmi, iné parametre vyžaduje začiatočník, iné zdatný lyžiar, partia mladých teenegerov, alebo skupinka lyžujúcich seniorov.
Dnes už nestačí povedať o lyžiarskom stredisku, že je päť či troj hviezdičkové, preto sme vytvorili vlastný a unikátny systém hodnotenia lyžiarskych stredísk. Každá kategória návštevníkov vyžaduje od zimnej dovolenky niečo iné. Preto vznikla potreba hodnotiť lyžiarske stredisko z rôznych hľadísk potrieb. Aby sme sa vyhli chybám resp. deformáciám, aké sa vyskytujú v pravidlách hodnotiacich strediská na Slovensku tzv. "kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk", zakomponovali sme do hodnotenia predovšetkým nestrannosť. Zosumarizovali sme názory rôznych skupín, ktoré majú do lyžovania a hodnotenia stredísk čo povedať.
Kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk
Takýto projekt pripravili dve spoločnosti Sitour a Lavex ( združenie lanoviek a vlekov ). Údajne sa pri tvorbe svojich pravidiel nechali inšpirovať príkladom z alpských krajín - hodnoteniami viacerých uznávaných systémov hodnotenia a monitoringu kvality lyžiarskych stredísk Pisten Gütesiegel, TÜV Bayern a Skiresort International.
Výsledkom je pridelenie hviezdičiek slovenským lyžiarskym strediskám. Strediská s jednou a dvoma hviezdičkami získali osvedčenie kategorizácie na zelenom podklade so značením počtu hviezdičiek, troj a štvor hviezdičkové sú na strieborno-platinovom podklade a slovenské top strediská s piatimi hviezdičkami na zlatom podklade.
Výsledková listina slovenských stredísk podľa "kategorizácie slovenských lyžiarskych stredísk"
Päť hviezdičiek (top strediská) Chopok Sever, Parksnow Donovaly, Parksnow Štrbské Pleso, Skipark Ružomberok, Snowparadise Veľká Rača, Vrátna free time zone
Štyri hviezdičky Jasenská dolina, Relax Centre Plejsy, Roháče – Spálená, Ski Drienica, Ski Kubínska hoľa, Snowland Valčianska dolina, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica
Tri hviezdičky Čertovica, Čertovica – STIV, Čičmany, Fačkovské sedlo – Kľak, Chopok Juh, Krahule, Liptovská Teplička, Lopušná dolina, Lyžiarsky areál Žiarce – Pavčina Lehota, Martinské hole, Meander Ski park Oravice, Orava Snow – Ski Oravská Lesná, Pezinská Baba, Regetovka, Park Snow Revúcky Raj – Liptovské Revúce, Selce-Čachovo, Ski Bezovec, Ski Centre Levoča – LD, SKI Centrum Kálnica – lyžiarsky areál Piesky, Ski Centrum Malá Lučivná, SKI Čertov – Javorníky, Ski Jezersko-Bachledova dolina, Ski Makov, Ski Centrum Nižná Uhliská, Skicentrum Opalisko Závažná Poruba, Skicentrum Strednica Ždiar, Ski Park Chlmec, Skipark Vyšné Ružbachy, Ski-TMG Remata, Ski Zábava Vasiľovská hoľa – Hruštín, Šachtičky, Športovo-rekreačné stredisko Jahodná, Športovo-rekreačné stredisko Kavečany, Tále, Turecká – Krížna, Vyšná Boca – Bačova roveň, Zuberec – Janovky, Zuberec – Milotín
Dve hviezdičky Kľak – Beneje lúky, Nálepkovo – Krečno, Podbreziny, Pohorelská Maša – Gindurka, Polomka-Bučník, Poráčska dolina, Poruba pri Prievidzi, Rajecká Lesná, Rittenberg – Spišská Nová Ves, Ski Centrum Kľačno, Ski Land Stará Myjava, SKI Skorušina – Klenovec, SKI TAJA – Tatranská Javorina, Skicentrum Medvedica – Malachov, Skicentrum Žiar-Dolinky, Skipark ELAND Spišská Stará Ves, Stebnícka huta, Športcentrum Oščadnica, Veľká Javorina, Veľké Ostré – Radoľa, Vyšná Slaná – Július, Zázrivá – Kozinec, Zochova chata – Piesok
Jedna hviezdička. Cigeľ Priedavky-Šabľová, Hnilec – úboč, Lúčky – TJ Tatran Horná Lehota Ostredok – LO Javorina, Piatrová TJ Straník, Teplička nad Váhom
Porovnanie alpského a slovenského hodnotenia:
Zvoľme pre porovnanie lyžiarske stredisko z Rakúska, ktoré je dobre známe medzi našimi lyžiarmi
Rakúsko: Semmering - Stuhleck / (2,5*)
Slovensko: vyberte si hociktoré stredisko z vyššie vymenovaných 5(*) a porovnávajte. Je zrejmé, že takto vytvorená kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk je príliš mäkká. O nestrannosti hodnotenie sa už hovoriť nedá vôbec, keďže ho udeľuje inštitúcia, ktorá má priamu angažovanosť v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch s lyžiarskymi strediskami.
(5*) na Slovensku = (2,5*) v Rakúsku
Dovolím si tvrdiť, že ak niekto zaradí do hodnotiacich kritérií ako podmienku pre získanie piatich hviezdičiek (5*) "kabínkovú lanovku" - jej existenciu v stredisku, tak vymyslel blbosť. Kabínka je nepraktická, pomalá, je potrebné vyzuť lyže vziať ich do rúk a putovať po rôznych schodištiach, chodníčkoch, nasadnúť, vysadnúť, odniesť lyže v rukách na sneh, opäť si ich obuť .... uff. Medzi lyžiarmi je kabínková lanovka rozhodne menej obľúbené a pre majiteľa strediska podstatne drahšie dopravné zariadenie ako sedačková lanovka.
Rýchle a vysokokapacitné sedačky
Len rýchle a vysokokapacitné sedačkové lanovky s vyhrievanou čalúnenou lavicou, so sklopiteľným krytom pre prípad zlých poveternostných podmienok, premávajúce takou rýchlosťou (nastaviteľná obsluhou), že sa nestíha vytvárať rad čakajúcich lyžiarov - to je komfort zodpovedajúci 5* ako aj dobe - druhému desaťročiu tretieho tisícročia p.K.
Ako podľa spomínaného hodnotenia (kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk) určujú kvalitu slovenských zjazdoviek? Radšej túto tému preskočím, aby ma nevylúčili zo slovenských svahov (občas si rád zalyžujem i doma na Slovensku). V otázke kvality zjazdoviek som nielen ja objavil všeobecné pravidlo, ktoré sme si s mnohými priateľlmi lyžiarmi odobrili - Taliani sú machri v úprave lyžiarskych terénov. Jasne že dobré zjazdovky sa nájdu všade, ale mám na mysli všeobecnú zásadu - v Taliansku ich naozaj upravujú lepšie ako v Rakúsku, či inde vo svete. Neviem čím to je, keď sa o Talianoch hovorí že sú "domani mattina" alebo "lasciarlo stare"... Taliansky biely "manchester" je proste značka najvyššej kvality.
Objaví sa na Slovensku kvalitný katalóg Lyžovačky v Alpách ?
Vyhovieť potrebám náročnejších lyžiarov dokážu len špecializované cestovky. Sám som si spravil prieskum a popýtal som sa na niekoľko základných informácií takmer vo všetkých cestovkách na Slovensku, u ktorých som objavil nejaké lyžovačky. Zodpovedať uspokojivo na konkrétne avšak základné otázky, ktoré sú pre lyžiara rozhodujúce, dokázali iba v troch cestovkách. Vo väčšine ostatných cestoviek ani netušili čo sa pýtam a radšej priamo prešli na svoju nacvičenú predajnú techniku a nabifľované informácie z vlastných buletínov. V lepšom prípade sa ospravedlnili, že mi zašlú požadované informácie mailom hneď ako ich preveria. Ale čože si chcela tetuška preverovať pri požiadavke na lyžovanie na ľadovci do 2.000 m.n.m ?
Vtedy som dostal nápad a ponúkol som tým trom najschopnejším cestovkám možnosť spolupráce. Vyzerá to že sa niečo rysuje, tak nebudem radšej predbiehať. Ak to vyjde a bude o čom, tak časom niečo o lyžovaní v spojení s cestovným ruchom napíšem.
• domov na blog: lyžovanie, lyže •
Heslá článku:
katalóg lyžovačky, lyžovanie, lyže, lyžovačky v Alpách, rýchle a vysokokapacitné sedačky, špecializované cestovky, kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk, vlastné hodnotenie, lyžiarske strediská, ubytovanie na horách, lyžovanie v zahraničí, zimná dovolenka, katalóg lyžovačiek v Alpách, lyžovanie na ľadovci, Taliansky manchester je značka najvyššej kvality, kvalitný a pohodlný lyžiarsky výstroj, lyžiar, skipass, pohodlné bývanie za prijateľnú cenu, Schladming a Zillertal a Cortina Ampezzo
dnes je už situácia s ponukou lyžovačiek od cestovných kancelárií podstatne lepšia - pozri si
OdpovedaťOdstrániťkatalóg lyžovačiek
A opäť som im pomohol. Po mojom návrhu o rozšírenie katalógu cca o 20% obsahu oproti predchádzajúcej sezóne sa tento - určený na sezónu 2011-2012 stal najväčší katalóg lyžovačky v Alpách
OdpovedaťOdstrániťP.S. aj na lyžiarsku sezónu 2012-13 mám pripravenú extra novinku ;-)