3. apríla 2012

Kam speje slovenské lyžovanie

Skončila sa lyžiarska sezóna 2011-12 nastal čas bilancovania ale aj pohľadu do budúcnosti. Vo víre prekvapujúcich súbojov na scéne domáceho vrcholového lyžovania sa pýtam kam speje slovenské lyžovanie? Na prelome marca a apríla sa verejnosti dostávajú prostredníctvom médií až šokujúce informácie zo zákulisia reprezentácie, spory funkcionárov s reprezentantmi. O čo ide, čo to vlastne znamená, prečo sa Veronika Zuzulová rozplakala na tlačovke, kde sa mala bilancovať práve skončená sezóna? Všetko bude zrozumiteľnejšie, ak sa pozrieme na účinkovanie našich lyžiarov v posledných zimných sezónach a pochopíme boj o finančné prostriedky, ktorých je v lyžiarskom športe tak málo. Pre bystrejší úsudok postačí analýza poslednej zimnej sezóny.

Slalomárka Veronika Zuzulová niekoľko rokov úspešne reprezentuje Slovensko. Výsledky Zuzulovej zároveň otvárajú okienko pre nasadenie ďalšieho pretekára(ky) z jej krajiny do svetového pohára. Preto sa na štartových listinách SP 2011-12 objavujú aj nové mená zo Slovenska. Najúspešnejšie juniorky Gantnerová (nar. 1989), Kantorová (nar. 1992), Lukáčová (nar. 1990) postupne dostali príležitosť a jedna za druhou skúšali šťastie medzi lyžiarskou slalomárskou elitou v SP.

Účinkovanie našej mladej generácie zatiaľ vnímam ako zbieranie skúseností a rozkukávanie sa vo veľkom svete lyžovania. Janka Gantnerová dostala štyri príležitosti štartovať v SP ( Courchevel, Flachau, Lienz, Zagreb ), Barbara Kantorová tri príležitosti ( Aspen, Kranjska Gora, Andora ), ešte Barbora Lukáčová dve príležitosti ( Ofterschwang, Are ). Jediný mužský zástupca reprezentačného áčka Adam Žampa (nar. 1990) zbiera skúsenosti v mužskom SP. V budúcnosti sa od neho očakávajú výsledky hlavne v disciplíne obrovský slalom a slalom. Najväčšou nádejou budúcich sezón je mladá Petra Vlhová (nar. 1995), ktorá z majstrovstiev sveta juniorov v talianskom Roccaraso priviezla bronz za slalom.

Slovenské lyžovanie a jeho výsledky v sezóne 2011-12.

Veronika Zuzulová je najúspešnejšou reprezentantkou v zjazdovom lyžovaní 2011-12 s výsledkami: 4. miesto v slalome SP (377 b.), 17. miesto v celkovom poradí svetového pohára (390 bodov), 42. miesto v obráku SP (13 b.). Zuzulová vystúpila v tejto sezóne tri krát na slalomové stupne víťazov, dva krát skončila druhá a raz tretia.

V hodnotení európskeho pohára bola najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou opäť Veronika Zuzulová, skončila celkovo na 7. mieste so ziskom 409 bodov. Disciplínu slalom EP bez problémov vyhrala (380 b.). Účinkovanie v EP je len doplnková aktivita Zuzulovej, ťažiskom jej lyžovania sú slalomy v sérii svetového pohára.

Naša lyžiarska omladina sa naopak snaží uspieť práve v EP. Vo výsledkoch SP ostáva za Zuzulovou priepastne dlhá medzera. Ďalšia skratka SVK sa objavuje v rebríčku SP až na 111. mieste pri mene Barbara Kantorová, ktorá získala body za posledné bodované miesto slalomu v Kranjskej Gore. Na tento výsledok nazerajme s rezervou, zatiaľ nesie v sebe veľký podiel náhody, ale predzvesť nádeje pre slovenské lyžovanie do budúcnosti tu je.

Mužské lyžovanie na Slovensku je zastúpené talentovaným Adamom Žampom z Popradu, ktorý sa postavil na štart SP 2011-12 v trinástich závodoch, žiaľ ukončil sezónu bez jediného bodu. Z jeho štartov v EP je najlepším umiestnením tretie miesto v obráku v Zell am See, spolu s ostatnými výsledkami pozbieral v EP 276 b. a skončil 24. celkovo, 15. v obráku, 22. v slalome. Druhý muž slovenskej lyžiarskej reprezentácie Jaroslav Babušiak je žiaľ po piatich štartoch v SP bez bodov. Babušiakove výsledky v EP sú v tejto sezóne tiež nulové, jeho perspektíva s veľkým otáznikom.

Súčasná slovenská lyžiarska generácia disponuje skupinkou mladých talentovaných dievčat vo veku približne dvadsať rokov. Výsledky a výkonnosť našej mládeže zatiaľ nepostačujú na úspešnú účasť vo svetovom pohári. Blízka budúcnosť môže prekvapiť a pri správnom pokračovaní, podpore a vedení by mohli naviazať na úspechy Zuzulovej talenty Petra Vlhová či Barbora Lukáčová možno Barbara Kantorová, Kristína Saalová, Jana Gantnerová, Jana Škvarková.

Uzavrieť lyžiarsku sezónu 2011-12 nie je zložité. Sčítané, podčiarknuté, slovenská reprezentácia a jej výsledky sú výrazne postavené na jedinej lyžiarke. Tou je Veronika Zuzulová. Preto je divné, že sa Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) stavia macošsky k svojej jedinej úspešnej reprezentantke. Niektoré postupy predstaviteľov SLA dokonca budia podozrenie zo šikanovania Zuzulovej. Má SLA záujem a silu odstaviť Zuzulovú? Ak áno, ako bude vyzerať vrcholové slovenské lyžovanie v najbližších rokoch?

Má slovenské lyžovanie náhradu za Zuzulovú?


Vojna medzi Zuzulovcami a skupinou v SLA nabrala po rokoch na intenzite. Boli prekročené isté mantinely a každý kto pozná súvislosti a súperov v tomto spore vie, že môžeme očakávať súboj buď - alebo. Preto sú úvahy o nástupkyni Zuzulovej na mieste. O čo ide teraz, keď je Veronika v najlepších rokoch a do vyvrcholenia kariéry má pred sebou možno dva tri roky s reálnou šancou stať sa svetovou slalomárskou jednotkou? Komu tak veľmi leží v žalúdku?

Ak sa chceme dívať do budúcna, žiaľ musíme si pripustiť, že v kategórii mužov ani pri maximálnom optimizme nemôžeme očakávať žiadne medaily či glóbusy v horizonte najbližších rokov. Posledné vystúpenia Adama Žampu naznačujú súčasnú výkonnosť na úrovni českého reprezentanta K. Krýzla, ktorého Adam skoro porazil v obráku v Špindli. Ten sa vo sveťáku pohybuje na hranici tridsiatky, čiže nádej pre Adama dostať sa do tridsiatky v priebehu rok-dva existuje. Potom sa určite pokúsi posunúť vyššie, čo je medzi mužmi mimoriadne náročné. Možno tri až päť rokov poctivej práce prinesie aj pódiové výsledky v SP ? Bolo by to potešujúce a rozhodne budem Adamovi držať palce.

Pri pohľade na dievčatá, ako možné pokračovateľky úspechov Zuzulovej, by sme mohli byť optimisti ak by sme riešili nástupkyne v horizonte tri a viac rokov. Ak máme hľadať náhradu za Zuzulovú do svetového lyžovania na najbližšiu sezónu 2012-13, potom smola, nemáme. Možno sú na mieste aj predzvesti skeptikov, ktorí tvrdia, že pri súčasnom nekoncepčnom štýle práce s mládežou, žiadne pokračovanie lyžovania na najvyššej úrovni nehrozí. Zastávajú názor, že slovenskí fanúšikovia alpského lyžovania môžu byť radi za meno Zuzulová, za ktorým je nepredstaviteľná práca otca a talent dcéry. Zuzulovci sa vyšplhali medzi svetovú špičku vlastným úsilím, bez fungujúceho repre zázemia. Vraj sa to už ťažko niekomu ďalšiemu podarí, ak sa pomery v SK reprezentácii nezmenia.

Nedávno, tesne po skončení finále SP v Schladmingu sa v médiách objavila správa, že Veronika Zuzulová sa bude vydávať. Vyvoleným bude kolega z jej tímu druhý tréner a servisman lyží Romain Velez. Veronikin nastávajúci je Francúz a okamžite vyvstali špekulácie a vyhlásenia. Jasné že SLA aj verejnosť zaujíma ako si predstavuje svoje ďalšie lyžovanie Veronika Velezová. V súvislosti so zmenami v jej súkromnom živote sa roztrhlo vrece fantázie. Zuzulová získa francúzske občianstvo, bude - nebude ďalej reprezentovať Slovensko? Podobné úvahy zapĺňajú slovenské médiá. Niektorým Zuzulovej konkurentkám, či skôr ich rodičom svitla nádej, že Zuzulka odíde a prenechá im miesto bez boja. V priamom súboji na lyžiach ju poraziť žiadne z dievčat ešte nedokáže.

Kto sleduje lyžovanie podrobnejšie a vidí aspoň čiastočne do zákulisia SLA, vie že otec a tréner Timotej Zuzula vedie dlhotrvajúcu vojnu s byrokratickým aparátom SLA. Jeho vystupovanie je priame a nebojácne, však na slovenské pomery nepraktické. Na Slovensku sa dosahujú lepšie vyjednávacie pozície spôsobom „vlezdoriti“ alebo „ruka ruku myje“. Neznalosť a neschopnosť Zuzulu používať "správne" manažérske taktiky spôsobujú nemalé komplikácie jemu a jeho dcére. Stačilo by sa venovať trénovaniu, lyžiarskej technike, pretekaniu, materiálu ..., proste všetkému okrem komunikácie so žabou (SLA), sediacou na polo vyschnutom prameni.

Na styk so SLA by sa Zuzulovcom hodil šikovný manažér, šarmantný sexi-fešák, asertívny, vojnový stratég, lojálny zamestnanec zuzu-teamu, ktorý ani nemusí vlastniť lyže. Niečo ako James Bond. Prospelo by to Veronike, fanúšikom, krajine aj špičkovému svetovému lyžovaniu. Snáď aj žabu by James Bond vyliečil. Kto sa na vec dokáže pozrieť očami otca, ktorý obetoval všetko dcére a jej umeniu, musí zložiť pánovi Zuzulovi poklonu, aj napriek jeho „komplikovanej povahe“ (ktorú vraj mnohí vnímajú). Nech už dopadne boj medzi Zuzulom a SLA akokoľvek, nazrime čo nám fanúšikom slovenské lyžovanie v budúcnosti ponúkne, kam speje slovenské lyžovanie.

Dve možnosti riešenia pre slovenské lyžovanie a Zuzulovú.

Sú dve možnosti ako dopadne slovenské lyžovanie a Zuzulová v duchu práve prebiehajúcich sporov medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou a lyžiarskym tímom Zuzulovcov.

Prvá možnosť:
Zuzula spor vyhrá a Veronika bude reprezentovať Slovensko naďalej. Možno tri roky má pred sebou príležitosť na nevídané úspechy. Naša mládež sa bude vyvíjať ako doposiaľ a možno sa za 2-5 rokov uchytí v slalomárskej elite nová nástupkyňa Petra Vlhová, alebo Lukáčová, Kantorová, Gantnerová, Saalová či Škvarková. Šance uspieť, ale rovnako aj upadnúť do veľkého kotla zabudnutých má táto šestica dievčat. Takáto šanca je však krehká ako ranná rosa na steble trávy a vyžaduje si citlivý až umelecký prístup. Nádeje vo sveťáku majú aj Petra Vlhová a Adam Žampa. Veronike Zuzulovej by stabilná prítomnosť ďalších bodujúcich kolegov z reprezentácie vo SP určite pomohla, minimálne psychicky. Možno práve spomínaná kombinácia rodín Žampovci, Vlhovci a Zuzulovci by dokázali fungovať spolu nekonfliktne. Funkčná tímová reprezentácia je silným zázemím každého športovca. Osobne by som tipoval aj dobrý výsledok tohto zoskupenia v tímovom slalome SP.

Druhá možnosť:
Zuzula spor prehrá a Veronika bude reprezentovať Slovensko naďalej. Možno tri roky má pred sebou príležitosť na NEVÍDANÉ ÚSECHY ...

Pri oboch možnostiach rovnaký záver ? Že Zuzulová ostáva lyžovať za Slovensko ? Áno. Nebude sa konať žiadna senzácia, žiadna zmena vlajky, žiadne lyžovanie za Rusko, Andoru, alebo Pobrežie Slonoviny. Viem si predstaviť Francúzsko, ale iba za zvláštnych okolností. Ľudia ako Zuzulovci z vlasti nezdŕhajú kôli maličkej skupinke neprajníkov, ktorí možno momentálne zastávajú významné úradnícke posty. Proti takým sa najlepšie bojuje výsledkami, tak Veronika namasíruj svaly, nabrús hrany a všetkým nám to predveď ! Veď ... švédske Are, rakúsky Schladming ... už to tam je.


• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
Slovenské lyžovanie, lyže, lyžiarska sezóna 2011-12, šokujúce informácie zo zákulisia lyžiarskej reprezentácie, prečo sa Veronika Zuzulová rozplakala na tlačovke, Zuzulová úspešne reprezentuje Slovensko, Adam Žampa obrovský slalom a slalom, Petra Vlhová z majstrovstiev sveta juniorov priviezla bronz za slalom, Zuzulová vystúpila na stupne víťazov, ženské lyžovanie na Slovensku, svetový pohár, Petra Vlhová, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová, Jana Škvarková, Jana Gantnerová, Slovenská lyžiarska asociácia SLA, náhrada za Zuzulovú, svetová slalomárska jednotka, Zuzulová sa bude vydávať, Romain Velez, ako si predstavuje svoje ďalšie lyžovanie Veronika Velezová, nevídané úspechy.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára