15. marca 2014

Finálové lyžovanie Lenzerheide SP-2014

Lyžovanie Lenzerheide lyžovanie Lenzerheide

Nádherné počasie v Lenzerheide potešilo všetkých účastníkov záverečných pretekov seriálu o svetový pohár v lyžovaní 2014. Lyžiarska pretekárska sezóna 2013-14 bola dlhá a náročná, slnka sme si na lyžiach veľa neužili. Začínalo sa v októbri 2013 v slnečnom rakúskom Söldene a končí sa v polovici marca vo švajčiarskom slnečnom Lenzerheide. Množstvo divákov pozdĺž tratí, hlasné burácanie švajčiarskych zvoncov z tribún, modrá obloha dotvárajú atmosféru, ktorú vídať len v Alpách. Finálové Lenzerheide 2014 sa skvele pripravilo pre udeľovanie cien, titulov a glóbusov. Núka sa paralela s nedávnymi ZOH v Soči, kde organizátori zabezpečili všetko aj nádherné počasie.
Finálové preteky sa líšia od bežných niekoľkými zvláštnosťami v pravidlách. Tie sa týkajú počtu štartujúcich, ktorí sa zúčastnia závodov a spôsobu bodovania. Dvadsať päť najlepších pretekárov z danej disciplíny je doplnených o majstra z radov juniorov. Môžu sa prihlásiť favoriti na veľký glóbus, ktorí danú disciplínu bežne nejazdia. Boduje prvých 15 pretekárov, v bežných pretekoch boduje až 30 pretekárov. Slalomové trate sú pri menšom počte pretekárov (štartuje 25 najlepších v disciplíne) menej opotrebované a podmienky pre všetkých štartujúcich sú rovnaké. Finálové jazdy sú zaujímavejšie a odohrajú sa rýchlejšie.
Lyžovanie SP 2014 víťazi

SP zjazd Lenzerheide

Prvý finálový deň začal zjazdom mužov. Chvíľu po jeho ukončení sa na tej istej trati konal zjazd žien. Dostatočným bodovým náskokom medzi mužmi mal titul majstra zjazdu a malý zjazdový glóbus zaistený Aksel Lund Svindal z Nórska. V poslednom mužskom zajzde SP 2014 vyhral Mathias Mayer, prekvapením bol Ted Ligety na druhom mieste, ktoré bolo prvým zjazdárskym pódiovým úspechom majstra obráku.
Medzi ženami zjazdárkami bola hlavnou favoritkou na víťazstvo Nemka Maria Höfl-Riesch. Rakúšanka Anna Fenninger mala tiež možnosť (aj kjeď malú) pomýšľať na malý glóbus, musela by v poslednom zjazde na Rieschovú získať 80 bodov. To sa nepodarilo a Maria Höfl-Rieschová sa stala zaslúženou držiteľkou zjazdárskeho glóbusu pre sezónu 2013-14. Záverečný ceremoniál vyhlásenia víťazov a odovzdávanie cien sa odohralo bez Rieschovej, ktorá v hornom úseku trate spadla a zranila sa. Posledný ženský zjazd SP 2014 vyhrala Lara Gut, ktorá vyhrala aj prvý zjazd sezóny v Beaver Creek.

SP lyžovanie Super-G Lenzerheide

Aj druhý deň vládlo nad zjazdovkami v Lenzerheide počasie ako z rozprávky. Rýchle disciplíny pokračovali závodom v super-G mužov, po ktorom nasledoval ženský super-G. Podobne ako tomu bolo pri včerajších zjazdoch aj preteky v super-G sa konali na tej istej trati, v tých istých bránach tesne po sebe. Medzi mužmi sa očakávala víťazná jazda od obhájcu SG titulu Aksela Lunda Svindala, ktorý v tejto sezóne obom rýchlym disciplínam kraľuje. Bodový náskok pred druhým v poradí bol viac než sto bodový, preto mal Svindal glóbus už pred štartom v kapse. Vyhrať potreboval kvôli bodom do záverečného súboja o veľký glóbus proti slalomárovi Hirscherovi. Nepodarilo sa, Svindal skončil šestnásty a nezískal ani bod. Naopak Hirscher si za 12. miesto pripísal 22 bodov. Prekvapením bolo víťazstvo Francúza Pinturaulta, ktorý super-G často nejazdí. V Lenzerhejde vyhral svoj prvý závod v tejto disciplíne.
Pred posledným super-G žien bola situácia v celkovom poradí menej jasná. Pred štartom sa možnosťou získať glóbus zaoberali už len dve lyžiarky. Lara Gut mala sedemdesiat bodový náskok pred Annou Fenninger. Obe ukázali divákom výborné jazdy. Skončili v poradí 1. Gut, 2. Fenninger, rovnaké bolo dovtedajšie poradie v disciplíne super-G. Gutová vedúcu pozíciu potvrdila najjasnejším spôsobom, víťazstvom a získala svoj prvý malý krištáľový glóbus. Bolo že to radosti u domácich divákov a fanúšikov tejto rýchlej kočky.

SP lyžovanie paralelný slalom družstiev Lenzerheide

Tretí deň sa konal paralelný slalom družstiev. Je to voľná disciplína, niečo podobné, ako v krasokorčuľovaní exhibícia. Štvorčlenné družstvá súperia medzi sebou vylučovacím spôsobom. Každé družstvo tvoria dve ženy a dvaja muži. Dve družstvá, ktoré nastúpia proti sebe jazdia celkom štyri jazdy. Na dvoch dráhach slalomu postavených vedľa seba štartujú súčasne dvaja súperi, ženy proti ženám, muži proti mužom. Jazdí sa na čas. Za víťaznú jazdu získa družstvo bod. To družstvo, ktoré má po štyroch jazdách viac bodov, postupuje do súboja s víťazom z iného duelu. V prípade rovnosti bodov, rozhodne o postupe súčet časov v štyroch rozjazdách. Zvíťazili domáci Švajčiari, ktorí v zložení Feierabend, Holdener, Aerni, Schmidiger porazili v prvom kole družstvo Nemecka, v kole druhom Taliansko a vo finále sa stretli s USA. Američania skončili druhí, do finále sa dostali cez Francúzsko a Rakúsko. Rakúšania s Talianmi vybojovali v malom finále bronz.

SP lyžovanie obrovský slalom Lenzerheide

Obrovský slalom býva najnapínavejšou disciplínou z preteku na pretek počas celej sezóny a nebolo tomu inak ani vo finálovom Lenzerheide. Prvé lyžiarske stredisko Sölden predznačí šance jednotlivých favoritov. Celú sezónu hrali významnú úlohu vo vedúcom postavení Hirscher, Ligety, Pinturault (presne ako naznačil Sölden). Medzi ženami sa súboje odohrávali v širšom okruhu favoritiek. Do posledného závodu neboli glóbusy jasné ani medzi ženami ani medzi mužmi. Situácia bola mimoriadne napínavá. Anna Fenningerová stíhala Švédku Vikarby a podarilo sa až v lyžiarskom stredisku Linz. Fenningerová tam vyhrala prvý obrák a všetky ostatné už boli jej korisťou. Vikarbyová vyhrala iba jeden obrák, ale neustále sa pohybovala na predných miestach. Súčet bodov jej stačil na vedúcu pozíciu až do štartu pred posledným obrákom. Napätie a nervy zvládla výrazne lepšie Fenningerová. Asi aj vďaka skutočnosti, že už mala istý veľký glóbus. Fenningerová vyhrala posledný obrák, získala malý glóbus za túto disciplínu a sen sa stal skutočnosťou.
Mužský obrák bol pred štartom ešte zložitejší. Lídrom bol Marcel Hirscher, ktorý mal 50 bodový náskok pred majstrom Ligetym, obhájcom obrákového glóbusu z predošlej sezóny. Taký náskok stiahnuť za jeden pretek je takmer nemožné, najmä ak sa jedná o dvoch najlepších lyžiarov. Lyžiarske stredisko Lenzerheide sa stalo svedkom nemožného. Hirscher skončil tesne štvrtý (0,01s), Ligety skončil tesne prvý (0,03s). Rozdiel bodov bol zrovnaný. Obaja dosiahli 560 bodov. V takom prípade získa glóbus ten, kto získal viac víťazstiev a tým bol Ligety. Najtesnejší držiteľ glóbusu.

SP slalom Lenzerheide

Dvaja slalomári mali možnosť získať hlavnú trofej v disciplíne, Neureuther a Hirscher. Do posledného štartu nastupoval s tesným náskokom Neureuther, Hirscher už mal istý veľký glóbus a obhajoval svoju dominantnú disciplínu, ktorú ovládol v predchádzajúcich dvoch sezónach. Shiffrinová mala guľu za slalom istú. Napriek tomu zvíťazila v záverečnom slalome, aby ukázala svetu, že je oprávnenou kráľovnou točivej disciplíny. Druhá skončila Frida Hansdotter a tretia Marlies Schild, presne ako v celkovom poradí disciplíny. Marcel Hirscher v posledný deň pretekania potvrdil, že je najlepším slalomárom súčasnosti. V náročnom slalome zvládol perfektne nervy aj jazdu na dlhej a ťažkej trati a s "istotou naplno" si mohol v cieli zarevať na počesť víťazstva.

Jaro Kučera,
race analyst

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára