17. marca 2012

Didier Cuche zavesil lyže na klinec

Didier Cuche na poslednú jazdu použil historické lyže Fenomenálny zjazdár sa finálovým obrákom v Schladmingu 2012 rozlúčil s aktívnym závodením a vo veku 37 rokov zavesil lyže na klinec. Pre svoju poslednú "ostrú" jazdu použil historické lyže a vyparádil sa do historického šatu švajčiarskych horalov, svojich predkov. Milá show bola originálnou bodkou za šestnásť ročným pôsobením v najvyššej lyžiarskej spoločnosti.

Didier Cuche získal výnimočnú pozíciu v spoločenstve pretekárov svetového pohára, za posledné roky mu patril prirodzený rešpekt preto pôsobil ako akceptovaný hovorca športovcov pri sporoch s organizáciou FIS, často aj za osobné postihy, jeho sympatie tým ešte viac rástli. Obľúbenosť u reprezentačných kolegov prerástla za hranice švajčiarskeho tímu, Cuche je miláčikom publika, žien všade kde sa objaví jeho excelentné lyžovanie.

Tento húževnatý ( 90 kg, 175 cm ) sympaťák sa narodil v malej dedinke Le Pâquier 16. 08. 1974 neďaleko známeho skiregionu Gstaad. Ešte bližšie to mal na strmé svahy lyžiarskeho strediska Gruyere - Moléson, kde sa učil lyžovať s dvoma bratmi. Fanúšik rýchlych áut a golfu sa vypracoval aj na znalca lyží. Jeho profesionálny prístup k mladším kolegom pomohol mnohým rýchlostným lyžiarom a lyžiarkam helvétskeho kríža zlepšiť sa, alebo prebojovať do pretekárskej špičky. Mladá nastupujúca generácia Beat Feuz, Carlo Janka, Lara Gutt, Dettling Andrea, Nadja Kamer, ale aj tímový rovesníci a mladší tímoví kolegovia Dominique Gisin, Fabiene Sutter, Martina Schild, Nadia Styger, Fraenzi Aufdenblatten, Didier Defago, Tobias Gruenenfelder, Ambrosi Hoffmann, Daniel Albrecht, Silvan Zurbriggen, Patrick Kueng atd. za mnohé vďačia práve svojmu neoficiálnemu kapitánovi Didierovi. Cuche si za miesto ukončenia svojej úspešnej kariéry vybral Schladming, lyžiarske stredisko veľkého významu.

Povestný výkop lyže po víťaznom dojazde do cieľa

Cuche výkop lyže, ski kick Didier Cuche urobil svoj povestný výkop lyže nespočetne krát. Každá vydarená jazda v jeho podaní bola v cieli ukončená akýmsi vrtulníkom, na ktorý vždy diváci aj kameramani čakali. Posledný deň pretekárskej kariéry Didiera Cuchea bol týmto výkopom priam zaplavený, väčšina pretekárov v cieli dávala takýmto pokusom o napodobenie Didiera najavo svoj rešpekt tomuto odchádzajúcemu veteránovi. Druhý deň po oficiálnom ukončení kariéry bol už oslovovaný titulom "lyžiarska legenda" Didier Cuche, tak ho uviedol moderátor pri odovzdávaní cien ženám za obrák pri záverečnom vyhlásení výsledkov v Schladmingu. Aj medzi lyžiarkami sa našli také, ktoré vzdali hold Didierovi povestným výkopom lyže.

Vo sveťáku debutoval Cuche ako deväťnásťročný v januári 1993 a skončil na 57. mieste v zjazde v talianskom stredisku Bormio. Prvé umiestnenie v tridsiatke najlepších získal až v roku 1995, keď skončil 21. v zjazde vo Val Gardene. Prvé víťazstvo za zjazd sa dostavilo 23.1.1998 v rakúskom prestížnom stredisku Kitzbühel. Na najvyššom stupienku pódia stál 21 krát, celkom na pódiu 67x. Najobľúbenejším strediskom je Kitzbühel, kde zvíťazil posledné tri roky ( celkom 5xDH + 1xSG ), nasleduje najdlhší domáci zjazd v stredisku Wengen, kde sa mu vyhrať nikdy nepodarilo a tretím najobľúbenejším je Adelbodenský obrovský slalom. Zo štyroch olympiád v Nagano (1998), Salt Lake City (2002), Sestriere (2006) a Vancouver (2010) získal iba jedinú medailu - striebro zo super-G na ZOH Nagano. Štartoval na šiestich majstrovstvách sveta, kde získal štyri madaily, ale len jediný titul majter sveta v super-G z Val d´Isere 2009.

Úctyhodná štatistika tohto lyžiara ďalej uvádza, že Didier Cuche sa objavil na štarte v pretekoch svetového pohára v lyžovaní celkom 372 krát z toho 317 krát sa umiestnil na bodovanom mieste v prvej tridsiatke, 196 krát do desiateho miesta, 67 krát na stupňoch pre víťazov a 21 krát zvíťazil. Získal 4 glóbusy za zjazd ( 2011, 2010, 2008, 2007 ), 1 glóbus za super-G ( 2011 ), 1 glóbus za obrák ( 2009 ). Nikdy v kariére sa mu nepodarilo získať veľký glóbus ( päť krát skončil 3. a jeden krát 2. za Kosteličom v roku 2011 ). Najväčšími súpermi boli zjazdári Kroel, Walchhofer, Defago, Svindal, Miller, Buechel, Hermann Maier, Eberharter, Ghedina, Kjus a ďalší. Smerom do minulosti sa nachádzajú naozaj veľké mená, v ktorých tieni Didier niekoľko rokov čakal na svoju príležitosť. Dočkal sa a najlepšie výsledky dosahoval už v pokročilom lyžiarskom veku.

Didieho srdcovky Kitzbühel - Wengen - Adelboden

Cuche + Kitzbühel V súvislosti s vekom a zlepšujúcimi sa výsledkami sa Didierovi podarilo aj niekoľko unikátnych rekordov. Obľúbený Kitzbühel bol pri zrode jeho prvého víťazstva a zjazd v Kitzbühel vyhral aj v poslednom ročníku svojej kariéry. Víťazstvo na najťažšej zjazdovke seriálu SP Hahnenkamme značí zápis mena Didier Cuche do zoznamu najstarších víťazov v zjazdoch SP na prvú priečku. Didier sa stal najstarším víťazom v SP už vlani, tento rok svoj rekord ešte vylepšil (37,5 ročný víťaz).

Niet divu, že sa Didierove sympatie vzťahujú ku Kitzbühelu, tohtoročné víťazstvo znamenalo ešte ďalší úspech z oblasti rekordov. Doposiaľ existovali dvaja zjazdári, ktorým sa podarilo najťažšiu zjazdovku v Kitzbüheli zdolať 4 krát. Prvým bol Karl Schranz (1966,1969,2x1972), druhým bol Franz Klammer (1975,1976,1977,1984). K nim vlani pribudol tretí rekordér so štyrmi víťazstvami v zjazde Didier Cuche ( 1998, 2008, 2010, 2011 ). Zaujímavé je, že medzi jeho prvým a druhým víťazstvom ubehlo 10 rokov. Tie ďalšie sa už sypali ako na bežiacom páse. Štvrté víťazstvo zároveň znamenalo aj spomínaný vekový rekord. Tento rok 21.1.2012 Didier pridal piate víťazstvo a získal absolútne prvenstvo. Je najúspešnejší zjazdár v Kitzbüheli s piatimi víťazstvami. Možno by chcel niekto polemizovať o korektnosti posledného zjazdu, ktorého štart bol znížený a trať tým skrátená takmer o tretinu kôli zlému počasiu. Body boli udelené, výsledky sú platné.

Lyžiarske stredisko Wengen a zjazdovka Lauberhorn je švajčiarskou variantou Kitzbühelu, jasne že originál ktorého špecialitkou je skok Hundschopf a dĺžka 4.430m najdlhší a najstarší zjazd SP. Didier stál na jeho štarte 13x, ale nikdy sa mu toto prestížne domáce podujatie nepodarilo vyhrať. Tri krát bol blízko, ale vždy skončil iba druhý, 2x ho o víťazstvo pripravil Bode Miller (2007, 2008), jeden krát Klaus Kroell (2011). Na Klausa Kroella musí mať Didier ťažké srdce, ich časový rozdiel v cieli bol len 14 stotín sekundy. Didierova jazda bola maximálne sústredená, chcel ako nikdy pred tým zvíťaziť. Sám si uvedomoval, že jeho kariéra sa blíži ku koncu a na zisk trumfu z Wengenu už veľa ďalších príležitostí nebude.

Ani najlepšie lyže nepomôžu k víťazstvu vo Wengene

Cuche + Wengen Cuche štartoval s najvyšším číslom v nasadenej skupine (21). Dvadsať jednička znamenala asi pol hodinový posun štartu za Kroellovým štartovým číslom 12. Didier často kritizoval vysoké čísla nasadených zjazdárov čo sa práve maximálne vypomstilo. Zjazdovka na slnku pri teplotách nad nulou dokáže v priebehu 1/2 až 1 hod. (čo je rozpätie štartu favorizovanej dvadsiatky) natoľko zmäknúť, že handicap štartujúceho s číslom 20 oproti číslu jeden je príliš významný a ovplyvní čas jazdca. Druhým významným problémom pri zjazde vo Wengene bývajú chyby. Lauberhorn netoleruje nikomu žiadne chyby. Tento pretek ( Wengen 2011) bol učebnicovým príkladom ako ani najlepší zjazdár na štarte nevyhrá: malá chybička + vysoké štartové číslo = istý neúspech. Chybu totiž niet kde naprávať. Na najdlšej zjazdovke v SP takmer nikto nedokáže zajazdiť úplne bez chyby, ale vždy sa nájde niekto, kto urobí minimum, alebo zanedbateľnú chybičku a ten víťazí. Bode Miller, ktorý vo Wengene dva krát v zjazde zvíťazil tvrdí, že na víťazstvo vo Wengene je potrebná bezchybná jazda, ináč ani najlepšie lyže jazdcovi nepomôžu k víťazstvu vo Wengene. Len bezchybné lyžovanie.

Po vrchnom miernom úseku a skoku Hundschopf strácal Cuche iba 0,1s. Perfektne prešiel esíčko Kernen-s (nájazd 106,7 výjazd 78,3 km/h) s následným zrýchlením na 117,1 km/h za tunelom, čo bola maximálna rýchlosť spomedzi všetkých pretekárov v tomto úseku, ale tu prišiel malý zádrhel vybočenie pravej lyže, kôli ktorému musel vyrovnávať balans. Táto chybička sa premietla do dvoch ďalších medzičasov +0,36s a za Hannegg Schuss, kde dosiahol opäť najvyššiu rýchlosť 147,7 km/h strácal 0,73s. Posledný medzičas pred cieľom bol o niečo lepší +0,56s, záverečná esíčková pasáž, kde majú všetci pretekári plné zuby zjazdovky a horia im nohy, mal Didier Cuce asi najviac síl a koncentrácie, pretože v cieli stiahol na rozdiel 0,14s čo predstavuje vzdialenosť 4 metrov.

Posledný Cucheov zjazd vo Wengene 2012 tiež nedopadol dobre. Jeho rozhodnutie skoncovať so závodením bolo už definitívne. Viacerí ľudia z jeho okolia ho žiadali pokračovať v závodení, ale Didier argumentoval aj vážnymi dôvodmi fyzického preťaženia, ktoré mu spôsobuje vrcholové lyžovanie, vrátane bolestivých stavov po závodoch. Prichádzajúca staroba, telo prestáva znášať námahu. Motivácia vyhrať Wengen 2012 bola obrovská, pravdepodobne sa zmenila na nervozitu a priniesla nevydarenú jazdu a výsledné 15. miesto, ktoré ako sa neskôr ukázalo, je jeho najhorším v zjazdoch poslednej sezóny. Symbolickým sa dá vnímať víťazstvo mladého nástupcu švajčiarskej zjazdárskej školy, ktorým je Beat Feuz. Wengen Didierovi odolal, jeho nástupcu pustil !

Cuche + Adelboden Švajčiarske stredisko Adelboden a zjazdovka Chuenisbärgli je Cucheho obľúbeným z jednoduchého dôvodu. Je to obľúbené stredisko svetového pohára všeobecne. Strmá zjazdovka patrí k najprestížnejším v obrákových závodoch i slalomoch pre jej záverečný strmý úsek. Cieľový padák zvažujúci sa do cieľovej rovinky s tisíckami diváckych sedadiel na tribúnach vyvoláva neopakovateľnú atmosféru a náročnosť pri závodoch svetového pohára v mužskom lyžovaní. Didier Cuche v minulosti dopĺňal dve rýchlostné disciplíny aj štartovaním v obrovskom slalome. Dokonca v tejto disciplíne zaznamenal aj niekoľko úspechov, ktoré stoja za zmienku. Rozhodne by sa patrilo spomenúť jeho prvé víťazstvo v obráku 5.1.2002 práve na zjazdovke Chuenisbärgli. Po takejto udalosti si väčšinou každý závodník vytvára pozitívny vzťah k stredisku. Obrovský slalom priniesol Didierovi dvanásť pódiových umiestnení (3x 1. Adelboden, Sestriere, Sölden, 5x 2., 4x 3. miesto). Adelboden je pre fanúšikov aj závodníkov švajčiarska slalomová špecialitka.

Lyžiarska legenda Didier Cuche

Málo komu sa podarí odchod zo zjazdovky rovno medzi lyžiarske legendy. Sympatický moderátor finálového podujatia v Schladmingu nazval Didiera lyžiarskou legendou, len niekoľko hodín po jeho poslednej závodníckej jazde. Hneď ako ukončil lyžovanie a stal sa lyžiarska legenda, porozdával ceny víťazkám v ženskom lyžovaní. Čo dodať na záver veľkého lyžiara a začiatok veľkej legendy ? Snáď iba poďakovanie za množstvo nádherných športových vystúpení, milé showmenstvo ako aj sympatické pôsobenie a vystupovanie vo svete vrcholového lyžovania. Možno budeme vidieť ďalšie pôsobenie tohto majstra s citom pre sklz lyže ako trenéra, možno ako znalca na lyže. Možno ho nahovárači a ich finančné návnady ešte postavia na štart zjazdu, alebo naozaj zavesil lyže na klinec a vráti sa za mäsiarsky pult ? Každopádne vďaka za nádherné lyžovanie a do budúcna všetko dobré Didier !

• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
lyžovanie, Didier Cuche zavesil lyže na klinec, fenomenálny zjazdár, znalec lyží, lyžiarska legenda, výkop lyže, víťazstvo za zjazd, víťazstvo v zjazde, majter sveta v super-G z Val d´Isere, 4 glóbusy za zjazd, glóbus za super-G, obrovský slalom, obrák, Kitzbühel Wengen Adelboden, najúspešnejší zjazdár v Kitzbüheli s piatimi víťazstvami, ski lyžiarske stredisko Wengen a zjazdovka Lauberhorn, skok Hundschopf, dĺžka 4.430m najdlhší a najstarší zjazd, ani najlepšie lyže nepomôžu k víťazstvu vo Wengene, posledný zjazd, Beat Feuz, Wengen Didierovi odolal, Švajčiarske stredisko Adelboden a zjazdovka Chuenisbärgli, lyžiarska legenda Didier Cuche, majster s citom pre sklz lyže, záver kariéry Schladming lyžiarske stredisko


12. marca 2012

Lyžovanie od Söldenu po Schladming 2012

Začal sa finálový týždeň. Lyžovanie mužov aj žien v rámci SP, ktorý bol zahájený koncom októbra v stredisku Sölden, sa dostalo do poslednej destinácie v adresári usporiadateľov pretekov svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, do strediska Schladming. Od 12.3. do 18.3.2012 sa Schladming stane hlavným mestom lyžovania. Dnešným dňom začínajú tréningy zjazdu, v stredu 14. sú na programe prvé závody - zjazd mužov a zjazd žien. Štvrtok 15. odjazdia ženský aj mužský super-G, 16. marca závod tímov. Cez víkend prídu na poradie točivé disciplíny, v sobotu obrák mužov a slalom žien, v nedeľu slalom mužov a obrák žien.

lyžovanie od Söldenu po Schladming


Finále SP 2012 Schladming, program pretekov

V niektorých disciplínach je o poradí už rozhodnuté, v iných budú súboje o glóbus pokračovať aj vo finálovom závode. Určite nám vo všetkých pretekoch, ktoré sa v Schladmingu uskutočnia, vedúci pretekári predvedú špičkové lyžovanie. Na finále je pozvaných 25 najlepších pretekárov z každej disciplíny plus majstri sveta, juniorskí majstri sveta, víťazi európskych pohárov. Pretekár, ktoý má viac ako 400 bodov v celkovom hodnotení, môže štartovať aj vo finálových disciplínach, v ktorých sa neumiestnil do 25. miesta. Pozrime sa na program pretekov a špeciálne na tie, v ktorých bude vysoká pravdepodobnosť motivácie pretekárov predviesť napínavé súboje a prečo.

14.3. Zjazd muži - súboj o glóbus (Kroel 569, Cuche 521, Feuz 518)
14.3. Zjazd ženy - glóbus už získala Vonnová (Vonn 590, Riesch 359, Goergl 355)
15.3. Super-G muži - súboj (Svindal 413, Cuche 371, Feuz 368)
15.3. Super-G ženy - súboj (Vonn 413, Fenninger 319)
16.3. Tímy (Rakúšania, Taliani, Nemci, Francúzi, Švédi, Nóri, Švajčiari, Američania, Slovinci ???)
17.3. Obrák muži - súboj (Hirscher 605, Ligety 513)
17.3. Slalom ženy - glóbus Marlies Schild ( Schild 700, Maze 393, 7. Zuzulova 297)
18.3. Slalom muži - súboj (Kostelič 610, Hirscher 560, Myhrer 544)
18.3. Obrák ženy - súboj (Rebensburg 550, Vonn 455)

Na ktoré finálové súboje v Schladmingu sa môžeme tešiť ?

Zjazd mužov v Schladmingu by mal byť výhodou pre domáceho Klausa Kroela, ktorý reklamou na svojej zelenej helme naznačuje, že zjazdovku v Schladmingu pozná najlepšie. Posledné výsledky má presvedčivé, evidentne je vo forme. Didier Cuche starý muž je asi unavený už, aj keď je to veľký bojovník a na záver kariéry by dobre padol nejaký "top" výsledok. Naopak mladý Feuz môže byť nevyspytateľný, hrá nielen o glóbus v zjazde a super-G, ale aj o veľký glóbus, do Schladmingu prichádza ako vedúci závodník celkového poradia, predvedie svoj talent na rýchle lyžovanie.
Napínavosť *****

Zjazd ženy je rozhodnuté, glóbus si predčasne zaistila Lindsey Vonn, takže finálový závod nebude znamenať žiadne priame súboje o titul v disciplíne, ale niektoré ženy medzi sebou súperia o ďalšie poradie, ako aj celkové výsledky. Snažiť by sa mali Maria Riesch, ktorá je motivovaná zlepšiť sa v celkovom poradí. Elisabeth Goergl bude chcieť ukázať, že ešte nepatrí do starého železa. Aj Tina Maze zatiaľ celkovo druhá dokáže bodovať a víťaziť vo všetkých disciplínach a bude chcieť udržať druhé miesto. Mladá Tina Weirather si vychutnáva svetové lyžovanie a je v skvelej forme.
Napínavosť *****

Super-G muži bude mať podobnú dôležitosť a napätie ako mužský zjazd, ibaže namiesto vedúceho Kroela sa do súboja s Cucheom a Feuzom postaví nórsky obor Aksel Lund Svindal. Cuche s Feuzom už budú mať za sebou súboj v zjazde a jeho výsledky budú mať výrazný vplyv na motiváciu v tomto závode. Aksel Lund Svindal však nie je žiaden nováčik a bude sa snažiť o glóbus všetkými silami. Aksel vie jazdiť pod tlakom, zároveň je dosť nevyrovnaný vo výsledkoch, dokáže víťaziť aj jazdiť hrozne. Cuche odchádza z aktívneho lyžovania na dôchodok, hodil by sa víťazný záver s glóbusom.
Napínavosť *****

Super-G ženy je takmer rozhodnutá disciplína. Lindsey Vonn ponechala iba teoretickú možnosť na zisk glóbusu mladej Rakúšanke Anne Fenninger. Bodový rozdiel 94 hovorí, že šanca Fenningerovej nastane v prípade jej víťazstva a Vonnovej až 25. miesta. Takýto výsledok sa nedá očakávať ani v najuvoľnenejšej mysli. Naopak A. Fenningerová si nebude môcť dovoliť maximálny risk, pretože za sebou má niekoľko žien, ktoré by ju v prípade jej diskvalifikácie mohli ešte predbehnúť. Očakávam suverénne potvrdenie malého glóbusu záverečným víťazstvom Vonnovej, ktorá má šancu prekonať rekord 2000 bodov za sezónu. (H. Maier v r. 2000 získal presne 2000 b.) Vonnová má 1808 b.
Napínavosť *****

Obrák muži je už len teoretickou príležitosťou pre minuloročného vládcu tejto disciplíny. Ted Ligety si svoje dominantné postavenie nechal asi neopatrne uniknúť. V tomto ročníku začal štartovať aj v slalomoch. Asi mal zálusk na väčšie ceny, než je glóbus za obrák. Žiaľ v slalomoch sa mu nedarilo a prišlo zhoršenie v svojej najsilnejšej disciplíne. Marcel Hirscher sa po zlomenine z predchádzajúcej sezóny vrátil v perfektnej forme a okrem slalomov sa mu začalo výrazne dariť hlavne v obrákoch. Hirscher bojuje s Feuzom, Kosteličom, Svindalom a Cuchem o celkové prvenstvo. Má na to iba dve disciplíny slalom a obrák, preto pôjde na plno. Ligety Hirschera dokáže poraziť v súboji, ale na zisk glóbusu potrebuje zvíťaziť a Hirschera dostať za 24. miesto. Je možné, že Hirscher spraví chybu (má vysoké štatistiky nedokončovania ) napriek výhode domáceho prostredia.
Napínavosť *****

Slalom ženy aj keď je o glóbuse za slalom žien už dávno rozhodnuté, má slovenské lyžovanie v hre jedinú úspešnú pretekárku. Veronika Zuzulová je pred posledným slalomom na siedmom mieste v disciplíne so ziskom 297 bodov. Zuzulová sa pokúšala o zlepšenie oproti predchádzajúcej sezóne, ale žiadne výrazné výsledky sa neudiali až do predposledného slalomu vo švédskom Are, v ktorom nastupovala do druhého kola ako najlepšia z kola prvého. Svoju pozíciu neobhájila o jednu stotinu sekundy a skončila za Mariou Rieschovou na doposiaľ najlepšom druhom mieste. To naštartovalo všetkých jej fanúšikov do finálového slalomu v Schladmingu. Získať prvé víťazstvo v kariére práve v Schladmingu počas finále SP by bolo úžasné. Škoda že v Are neuspela ďalšia talentovaná slovenská lyžiarka Barbora Lukáčová. Slalom prinesie súboje o poradie za Marlies Schild.
Napínavosť *****

Obrák ženy táto disciplína je tiež takmer rozhodnutá, Viktoria Rebensburg pravdepodobne obháji svoj titul najlepšej obráčkarky z predchádzajúcej sezóny. Lyžovanie dlhým oblúkom robí najlepšie, jej nečakanou súperkou sa stala Lindsey Vonn, ktorá má teoretickú šancu získať aj tento malý glóbus. Vonnovej šance v obráku sú podobné ako šance Anny Fenninger v super-G, malilinkaté ale sú. Lindsey prekvapivo vyhrala v zahajujúcom obráku v Söldene, druhá bola v Ofterschwangu a vyhrala posledný obrák v švédskom Are, keď Rebensburgovej naložila niečo vyše sekundy. Napriek tomu by Rebensburgová mala glóbus obhájiť. Má náskok 95 bodov, ktorý by sa dal premrhať iba pádom alebo iným spôsobom nedokončiť.
Napínavosť *****

Slalom muži vyvrcholenie každého ročníka svetového lyžovania zabezpečuje tradične nedeľný slalom mužov. Predposledný slalom v Kranjskej Gore priniesol napínavosť do súťaže slalomu, že väčšia sa už ani vymyslieť nedala. K dvojici bojujúcej o titul najlepšieho lyžiara slalomára sa priblížil ziskom 100 bodov švédsky reprezentant Andre Myhrer (544 bodov). Ivica Kostelič obhajuje vlaňajší titul, v Kranjskej Gore získal iba 15 bodov za 16. miesto, pred finálovým slalomom má 610 bodov. Marcel Hirscher v Kranjskej Gore vypadol jemu bežným spôsobom - špicar - a nepripísal si tak ani bod k dovtedajším 560. Ďalší slalomári v priebežnom poradí už nemôžu na glóbus dosiahnuť. Je medzi nimi možno desať pretekárov, ktorý by mohli záverečný slalom vyhrať (Matt, Deville, Neureuther, Pranger, Razzoli, Grange, Kasper ...) avšak všetci majú stratu vyše 100 b. za vedúcim Kosteličom, ktorý obhajuje glóbus po nedávnej operácii kolena.
Napínavosť ***** / ! ! !

Ženské lyžovanie od Söldenu po Schladming

Ženské lyžovanie od Söldenu po Schladming 2011-12 zaznamenalo niekoľko významných skutočností medzi favoritkami, ktoré ovplyvnili súčasné výsledky. Vo všeobecnosti sú pred záverečným finále ženské glóbusy už takmer všetky rozdelené:

zjazd - Vonnová (100%),
Super-G - Vonnová (99%), Fenninger (1%),
slalom - Schildová (100%),
obrák - Rebensburgová (99%), Vonn (1%)
kombinácia - Vonnová (100%).
VEĽKÝ GLÓBUS - LINDSEY VONN (100%).

Maria Riesch - obhájkyňa titulu lyžiarska kráľovná 2011 Maria Riesch sa v letnom období vydala za svojho trénera Hoefla. Od vtedy sa volá Maria Hoefl-Rieschová. Posledné výsledky v minulej sezóne naznačovali dlhodobé vyčerpanie. Z manželstva nevyplýva zatiaľ žiadny prínos, aspoň pokiaľ ide o výsledky a lyžovanie Marie Riesch. Nespoľahlivosť, nedojazdievanie do cieľa, zhoršenie vo všetkých disciplínach sú charakteristikou Rieschovej v sezóne 2011-12. Štartovanie vo všetkých disciplínach SP je mimoriadne namáhavé a vyčerpávajúce, dlhodobo nezvládateľné. Nedostatočné postrehnutie náročnosti a následné neukončenie tejto enormnej záťaže môže viesť k zraneniu, alebo k vyhoreniu lyžiara (Hospová, Paersonová, Zurbriggen ...).

Maria Rieschová dokázala zvíťaziť nad Lindsey Vonnovou v sezóne 2010-11. Víťazstvo to bolo tesné (rozhodli len 2 body), naviac na strane Rieschovej stálo aj športové šťastie. Neuskutočnili sa totiž záverečné preteky v Lenzerheide v takom rozsahu, ako boli naplánované, kôli nepriazni počasia. Každý divák mohol vidieť, že sa Vonnová v závere sezóny doťahovala na čelo a určite by v zjazde a super-G prekonala unavenú Rieschovú. Takže ani jej titul nebol presvedčivý, bol z časti z kategórie šťastie. Napriek tomu si zaslúži Rieschová rešpekt, pretože poraziť takú silnú konkurentku akou je Lindsey Vonn je možno nevídané prvenstvo. Nikomu v ženskom lyžovaní sa takýto kúsok nepodarí, pokiaľ Vonnová neodíde zo scény. Rieschová sa bude jediná môcť pýšiť tým že porazila Lindsey. Po takejto náročnej sezóne a významnej zmene osobného života (manželstvo) mala Rieschová, resp. jej tréneri obmedziť rozsah disciplín, zamerať sa na niektoré dve (slalom + obrák) alebo naopak (zjazd + super-G) a rok dva si takto oddýchnuť. Miesto toho Rieschová stále štartuje vo všetkých disciplínach a postupne nastáva zhoršenie vo všetkých okrem zjazdu, kde sa ešte drží druhá.

Lindsey Vonn - najlepšia lyžiarka posledných 5 sezón naberá na výkonnosti, jej výsledky sa stále zlepšujú, štartuje vo všetkých závodoch v celej sezóne. Nevykazuje žiadne signály únavy fyzickej ani psychickej. V sezóne 2011-12 okrem dvoch najúspešnejších disciplín (zjazd a super-G) výrazne zlepšila obráky. Jej príležitosť (aj keď asi iba teoretickú) zabojovať s Viktoriou Rebensburgovou (fenomenálnou obračkárkou) o glóbus nečakali asi ani jej najväčší fanúškovia. Jedinou disciplínou, kde sa zatiaľ Vonnová výraznejšie nepresadila je slalom, v ktorom je až dvadsiata. Lindsey Vonn je nevídaný zjav vo svete lyžovania. Akoby mala stále novšie a vyššie inšpirácie. Ak sa jej podarí budúci rok obsadiť aj disciplínu obrovský slalom, určite sa bude chcieť ešte zlepšiť aj v slalomoch. V Schladmingu pravdepodobne prekoná aj najlepší výkon za sezónu, ktorý drží Hermann Maier zo sezóny 2000 získal presne rovnaký počet bodov 2000. Vonnová láme rekordy v počte víťazstiev v tom istom stredisku niekoľko sezón po sebe. Jednoducho je úžasné sledovať tento lyžiarsky osud.

Ďalšie významné ženy v kolotoči SP 2011-12 z predchádzajúcich sezón sú Elisabeth Goergl (1981), ktorá už niekoľko rokov nechce odísť do starého železa a pohybuje sa v špičke rýchlych disciplín. Podobne Marlies Schild (1981) je neporaziteľná medzi slalomovými brankami a suverénne vyhráva takmer všetky slalomy v sezóne (aj keď záver hmm hmm hmm). Schildová sa výrazne zlepšila v obrákoch ( z 76b na 103b), žeby ambícia v závere kariéry na viac ako glóbus za slalom? Tina Maze akoby nahradila v univerzálnosti druhú M. Rieschovú z vlaňajška, štartuje vo všetkých disciplínach a takmer bez náznaku únavy drží krok s Vonnovou. Objav sezóny je mladá Anna Fenninger (1989) ktorá sa usadila v super-G za Vonnovou a zlepšila sa aj v obrákoch. Táto sezóna je aj definitívnym koncom veteránky Anja Paerson (1981), ktorá naposledy vyhrala zjazd v Tarvisio minulú sezónu. Túto sezónu sa obmedzila už len na rýchle disciplíny, ale lepšie ako 9. už nezajazdila. Fínka Tanja Poutiainen (1980) je stále majákom fínskej reprezentácie napriek tomu, že jej bodový zisk proti predchádzajúcej sezóne asi o polovicu zmenšíl. Viktoria Rebensburg a Tessa Worley začali popri obráku štartovať aj v susedných disciplínach síce bez výraznych úspechov, ale s bodmi. Objavom sezóny je Tina Weirather (1989) z Liechtenšteinska, dcéra úspešných lyžiarskych rodičov, ktorá nazbierala 600 bodov prevažne za rýchlosť.

Mužské lyžovanie od Söldenu po Schladming

mužské lyžovanie od Söldenu po Schladming prinieslo podobne ako v ženskom sveťáku niekoľko významných zmien. Výrazný prírastok na štartoch slalomov zaznamenali lyže Völkl. Významne sa prihlásil do svetovej špičky Beat Feuz, ktorý sa v rýchlostnom lyžovaní zaradil do spoločnosti hviezd Svindal, Kroel, Cuche, Jansrud, Miller. Vlaňajšie umiestnenie na 22 mieste vôbec neveštilo takýto úspech, Feuz prichádza na finále do Schladmingu ako vedúci pretekár s 1250 bodmi. Ďalším mladým v útoku je Marcel Hirscher, ktorý nie je až takým veľkým prekvapením, u Hirschera sa výrazný vzostup prejavoval už v minulej sezóne pred zranením. Bude zaujímavé sledovať, ktorý z mladej generácie uspeje v súboji o celkového víťaza, či to bude rýchlostný Feuz, alebo krútivý Hirscher ? Starý mazák Ivica Kostelič, ktorý osedlal lyže Fischer v tejto sezóne nezaznamenal taký výrazny úspech akým bol pre neho vlaňajší január, kedy za mesiac získal 1000 bodov. Napriek tomu ostal v dobrej kondícii a aj po operácii kolena a mesačnému výpadku bude obhajovať slalomový glóbus a pokúsiť sa môže aj o veľký glóbus. Didier Cuche ohlásil poslednú sezónu a urobil dobre, víťazstvá sa už nedostavujú tak samozrejme a telo po pretekoch bolí. Majster dlhého oblúka Ted Ligety asi zahazardoval so svojim titulom, o ktorý ho asi pripravil Marcel Hirscher. O tom že je stále pánom v disciplíne nenechal nikoho, ani Hirschera na pochybách v poslednom obráku v K. Gore, kde ho lyže Head doviedli do cieľa s vyše sekundovým náskokom. Ondrej Bank ukončil sezónu a zavesil lyže Elan kôli predchádzajúcej dlhej viróze predčasne na klinec. Pokúsi sa asi reštartovať v sezóne 2012-13.

Lyžovanie mužov je z pohľadu výsledkov oveľa napínavejšie, nič nie je jasné okrem glóbusu za obrovský slalom, ktorý má s najväčšou pravdepodobnosťou v hrsti už Hirscher, ktorý jazdí lyže Atomic. Mužský slalom veští najväčšie napätie, pôjde sa na známom padáku, kde sa koná každoročný najvýznamnejší nočný slalom v Schladmingu. Ešte nikdy tu nevyhral Ivica Kostelič, preňho je táto výzva o to väčšia. Najlepšie skončil v Schladmingu tretí v januári 2008. Chorvátsko zažilo vlani obrovskú oslavu a zaradilo sa medzi najväčšie lyžiarske krajiny vďaka súrodencom Kosteličovcom. Andre Myhrer predvlani takmer zvíťazil v nočnom slalome v Schladmingu a Hirscher tu vyhral pred dvoma mesiacmi, práve v tejto sezóne. Nezabudnite sledovať finále lyžovania Schladming.

• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
lyžovanie od Söldenu po Schladming, mužské lyžovanie, ženské lyžovanie, lyže Head, lyže Atomic, lyže Völkl, lyže Fischer, lyže Elan, obrák, slalom, zjazd, super-g, veľký glóbus, Maria Riesch, Lindsey Vonn, Barbora Lukáčová, Veronika Zuzulová, Ondrej Bank, Marcel Hirscher, Ivica Kostelič, Didier Cuche, Beat Feuz, Aksel Lund Svindal, Tanja Poutiainen, Marlies Schild, Elisabeth Goergl, Anja Paerson, Tina Weirather, Anna Fenninger, finále lyžovania Schladming, nočný slalom v Schladmingu


11. marca 2012

Zjazdové lyžovanie vo Švédsku

Predposledné podujatie pred finálovými pretekmi svetového pohára v Schladmingu 2012 sa konalo pre modro-žltých fanúšikov, ktorí privítali zjazdové lyžovanie vo Švédsku. Are najlepšie lyžiarske stredisko v tejto severskej krajine poriada len jediné podujatie v polročnom kolotoči lyžiarskych závodov svetovej špičky. Program podujatí, ktoré sa konajú vo Švédsku je variabilný. Pred rokom si možno pamätáte na náročný ženský zjazd. Preteky v Åre sú každoročne pripravené so švédskou starostlivosťou, ženy si to rozdali v točivých lyžiarskych disciplínach slalom a obrovský slalom.

Lyžiarske stredisko Åre

lyžiarske stredisko Åre skimapa
Nevysoké kopce, ktoré dosahujú iba niečo nad 1400 m n.m. pôsobia oproti Alpám nízko. Zemepisná šírka švédskeho lyžiarskeho strediska je zárukou snehu aj v blížiacom sa jarnom období. Najlepšie lyžiarske stredisko nealpskej Európy Åre leží sotva 350 km pod severným polárnym kruhom. Po sto rokoch od jeho vzniku vyrástlo na svahoch Åreplata svetovo významné lyžiarske stredisko Åre. Viac ako stovku kilometrov zjazdoviek prevažne strednej náročnosti (19 km zelené, 42 km modré, 38 km červené, 5 km čierne) obsluhuje 42 lanoviek a vlekov.

Obrovský slalom Are / piatok 9.marca 2012 /

Zjazdovka sa v teplom počasí nedala pripraviť kvalitnejšie, ale zniesla celé štartové pole v dvoch kolách v obráku aj v slalome. Domáce lyžovanie zastupovalo deväť pretekáriek, ktorým sa darilo predovšetkým v slalome: Therese Borssén (7), Frida Hansdotter (12), Anna Swenn-Larsson (16), Nathalie Eklund (17), Emelie Wikström (18), Veronica Smedh (33), Sara Hector (40), a veteránka Anja Pärson (45). Obrovský slalom je menej úspešnou disciplínou domácich, uspela jediná Jessica Lindell-Vikarby na poslednom 28. bodovacom mieste.

Lindsey Vonn obrovský slalom Åre V obrovskom slalome prekvapivo zvíťazila Lindsey Vonn, ktorá sa dostala na druhé miesto v tejto disciplíne za vedúcu Nemku Viktoriu Rebensburgovú. Lindsey Vonnová získala už druhé víťazstvo v obrovskom slalome, čím získala aj šancu zabojovať o glóbus v finálovom obráku v Schladmingu. Od Viktorie Rebensburg ju delí 95 bodov, šanca je preto len zanedbateľná. Vonnová atakuje celkom 4 malé glóbusy ale aj veľký glóbus. Jediná trofej, ktorá je už mimo dosahu tejto fenomenálnej lyžiarky je v rukách Rakúšanky Marlies Schild v disciplíne slalom. Vonnovej sa ukazuje výnimočná pozícia pre finálový Schladming, v ktorom by mohla zaútočiť aj na iné trofeje než len glóbusy. Ohrozený je ženský i mužský bodový rekord. Lindsey vyhlásila útok na oba rekordy. Ženský rekord 1970 b. drží Janica Kostelič z r. 2006, mužský odoláva od roku 2000 a drží ho Hermann Maier, má hodnotu 2000 bodov.

Vonnovej lyžovanie vo Švédsku naznačilo skutočné nebezpečenstvo, ktoré hrozí zbytku ženského štartového poľa od tejto lyžiarky. Keď Lindsey ide naplno a nerobí chyby, znamená to pre ostatné lyžiarky problém v každej disciplíne. Žiaľ Vonnová takmer nedokáže zajazdiť bez chýb. V rýchlych disciplínach sme často svedkami kritických situácií v jej jazdách. Každú chybu však dokáže ustáť a vďaka maximálnemu nasadeniu si vie vedúcu pozíciu aj napriek chybám vždy obhájiť. Jej náskok pred konkurenciou v zjazde a super-G je tak veľký, že sa sem zmestí aj chyba a Lindsey vyhráva. Slalom a obrák sú na chyby oveľa háklivejšie, konkurencia je vyrovnanejšia a chyba znamená veľkú stratu v umiestnení.

Dobre padlo aj výhodné štartové číslo 4, s ktorým sa jej podarilo už v prvom kole poraziť najlepšiu sedmičku Rebensburg, Worley, Fenninger, Maze, Brignone, Goergl a obhajovať v druhom kole ako vedúca pretekárka. Toto Vonnová dokáže a na kraľujúcu obračkárku Viktoriu Rebensburgovú urobila sekundu náskoku, čo je presvedčivý výsledok. Malá chybička v druhom kole a až deviaty čas stačili, aby postrašila konkurenciu. Čo môžu od nej v budúcej sezóne čakať súperky ? Tipujem, že Vonnová príde na svoje silné a slabé stránky, v lete popracuje na tých silných a odstráni slabiny, t.j. vybrúsi techniku slalomu a obráku, aby nerobila chyby. Je až nemysliteľné uvažovať nad možnosťou, žeby niekto mohol získať všetky glóbusy. Je to odvážne uvažovanie, ale ak taký lyžiar existuje, tak je to práve Američanka Lindsey Vonnová.

Slalom Are / sobota 10. marca 2012 /

víťazky slalom Are, Riesch Zuzulová Gagnon Svetové lyžovanie vo Švédsku má v nedeľu v programe posledný slalom pred finálovým vyvrcholením SP2012 v Schladmingu, ktoré sa začína o niekoľko dní. Mohol dať mnohé odpovede slalomárkam, prípadne možnosti vylepšiť ešte svoju situáciu vo svetovom závodnom lyžovaní. Prekvapením bolo päť domácich švédskych pretekáriek, ktoré sa umiestnili v prvej dvanástke slalomu Are. Najlepší súčet časov dosiahla Nemka Maria Riesch, druhá Slovenka Veronika Zuzulová, tretia skončila Kanaďanka Marie Gagnon. Vedúca slalomárka celkového poradia SP Marlies Schild skončila až na šiestom mieste. Po predchádzajúcom slalome v Ofterschwangu a jej treťom mieste je to ďalší nepresvedčivý výsledok. Na Schildovej jazde nebolo vidieť, žeby si dala voľnejšiu jazdu, naopak pôsobila snaživo. Také nevydarené výsledky u ženy, u ktorej sme zvyknutí na dvoj sekundové víťazenie nad zbytkom sveta, vyvolávajú otazníky.

Slovenské lyžovanie vo Švédsku

Slovenskí fanúšikovia s očakávaním sledovali najúspešnejšiu slalomárku Veroniku Zuzulovú. Opäť si sadali k televíznym obrazovkám s nádejou, že by sa už mohlo pritrafiť víťazstvo. Do severského strediska odcestovala aj druhá slovenská reprezentantka mladá Barbora Lukáčová (1990) si dala za úlohu v tejto sezóne uspieť aspoň v európskom pohári a možno skúsiť šťastie alebo si zvykať na atmosféru vo sveťáku. Baja Lukáčová nepostúpila do druhého kola v Ofterschwangu (skončila 37). V slalome v Are spadla tesne pred cieľom prvého kola.

Popri Zuzulovej sa pokúšali v slalomoch SP uspieť aj ďalšie naše lyžiarky Jana Gantnerová (1989), ktorá štartovala v Courchevel, Flachau, Lienz a Zagrebe, vždy s rovnakým resultátom nepostúpila do tridsiatky najlepších. Barbara Kantorová (1992), ďalšia mladá Slovenka ktorá skúšala šťastie vo sveťákoch v Aspene, Andore a Kranjskej Gore. V poslednom z nich sa jej podarilo získať svetové body za posledné bodované miesto. Je teda najúspešnejšou z týchto nastupujúcich dievčat?

Slovenské lyžovanie má ešte jeden mladučký ženský talent v osobe 16 ročnej juniorky, ktorá na svoj vstup do sveťáku zatiaľ čaká. Petra Vlhová (1995) si výsledkami doma aj na medzinárodných súťažiach juniorov, resp. v európskom pohári zaistila svoje miesto v repre. Práve tento talent mi ukazuje, že Veronika Zuzulová (1984) by mohla mať za (tri?) roky primeranú náhradu. Je škoda, že slovenské lyžovanie sa v praxi realizuje ako individuálna záležitosť rodičov. Taký postup nemá vo vrcholovom športe žiadne väčšie možnosti, ako tu a tam niečo so šťastím dosiahnuť.

Rakúsky reprezentačný model je pre nás asi nedosiahnuteľný sen, pritom ale dokážeme plytvať na kolektívnych športoch obrovské prostriedky, navyše bez výsledkov. Na OH vyšleme 78 športovcov, z toho 44 členný tím hokejistov a hokejistiek (ľudí okolo zabezpečenia hokeja nepočítajúc). Dostanú sa do dychvyrážajúcej situácie - súboj o bronzovú medailu, v ktorom tesne neuspejú proti Fínom. Skončia na "krásnom" štvrtom mieste. Ak by aj s Fínskom uspeli získali by jednu slovom "jednu" bronzovú medailu. Pri odovzdávaní cien každému na krk zavesia jeden exemplár, ale do štatistík sa započítava jedna medaila pre Slovensko.

Blbý pomer nákladov použitých v jednotlivých reprezentačných tímoch dostaneme, ak si porovnáme dve medaily. Obe bronzové, jedna za hokej, druhá za biatlon. Tú prvú získalo hokejové mužstvo (23 hráčov), tú druhú (1 biatlonista) Pavol Hurajt. Nič proti hokeju, mám ho rád ako lyžovanie Len pozor na tých, čo rozhodujú o financovaní.

Pikošky zo zákulisia slovenskej lyžiarskej reprezentácie > kam speje slovenské lyžovanie.

Švédske lyžovanie na vrchol doviedol Ingemar Stenmark

Ingemar Stenmark Od čias najväčšej slávy, ktorú švédske lyžovanie zažilo spolu s legendou menom Ingemar Stenmark (18.3.1956) sa v tomto športe veľa zmenilo. V priebehu jeho lyžiarskej éry 1974-89 bol zavedený v hodnotení svetového pohára bodovací systém, aký poznáme v podstate do dnes. Stenmark prerazil do lyžiarskej špičky v sez. 1973-74, kedy skončil celkovo dvanásty (6. SL, 6. GS). V tom čase sa jazdili tri disciplíny slalom, obrovský slalom a zjazd. Predné miesta si vtedy delili Taliani Gustavo Thoeni, Piero Gros - excelentní slalomári a obračkári. Najlepší zjazdár tej doby Franz Klamer sa pohyboval za nimi, napriek suverenite v zjazde nemal šancu v celkovom hodnotení. V sezóne 1974-75 už Stenmark zvíťazil v slalome aj obráku, ale lišiak Thoeni si vyjazdil pár bodov v zjazde, ktorý dovtedy vôbec nejazdil a v súčte bodov nakoniec nad Stenmarkom tesne vyhral. Aj zjazdár Klammer si v celkovom poradí polepšil, tiež pridal k víťaznému zjazdu aj ďalšiu disciplínu obrák a body v ňom mu pomohli na tretie miesto za Thoenim a Stenmarkom. V ďalšej sezóne 1975-76 sa objavuje nová disciplína kombinácia. To vyhovuje Thoenimu, Klammerovi aj Grosovi, Stenmark však vyhráva dve disciplíny slalom i obrák, kombináciu ignoruje a suverénne získava aj celkové víťazstvo.

V sezóne 1976-77 bola kombinácia po mnohých protestoch a kritike vyradená zo SP a Stenmark viedol suverénne v slalome aj obráku i celkovom poradí. To sa opakuje aj v sez. 1977-78. Lenže v sezóne 1978-79, kedy vznikol nový systém prenášania bodov do celkového hodnotenia z malých disciplín a to prinieslo ohromný paradox. Stenmark víťaz slalomu (119b.) aj obráku (125b.) si do celkového hodnotenia odniesol iba 150 bodov a skončil celkovo až šiesty, veľký glóbus dostal lyžiar menom Peter Luscher, ktorý v slalome 6. (72b.) a obráku 2. (104b.) si odniesol do celkového hodnotenia 186 bodov a zvíťazil.

V sezóne 1979-80 sa do hodnotenia opäť zaraďuje kombinácia (už natrvalo) a Stenmark si vyhráva stále slalom a obrák. Víťazom sa stáva Andreas Wenzel (13.DH, 8.SL, 4.GS, 2.KB). Tak sa švédske lyžovanie rozhodlo, že Stenmark musí na zjazd, keďže bez bodov z tretej disciplíny nemôže získať veľký glóbus. 1980-81 si mnohí pamätáme najsmiesnejšiu postavičku na zjazdovke, keď vystretý Stenmark s roztiahnutými rukami jazdil kombinačné zjazdy, lenže až 15. miesto za kombináciu mu nestačilo na Phila Mahre z USA, ktorý jazdil aj zjazd a o 6 bodov získal veľký glóbus. V sez. 1981-82 skončil Ingemar Stenmark za Mahreom druhý aj vo svojich dominantných disciplínach. 1982-83-84 stále druhý sa prepadá 1985 na 6. o rok na 5. miesto, 1987 na 6. miesto, 1988 až 21. Koniec prišiel v sezóne 1988-89, kedy skončil celkovo až 17. a Ingemar Stenmark zavesil lyže na klinec.

Švédske lyžovanie v súčasnosti preslávila Anja Pärson

tím švédske lyžovanie v súčasnosti Po Ingemarovi Stenmarkovi prišli ďalší lyžiari, ktorí sa pokúšali naviazať na jeho úspechy: Eriksson, Nilsson, Fogdoe, Nyberg, Wallner, Jaerbyn, Byggmark ( 3. SL - 2007 ), Larsson, Hargin, Olsson, Myhrer (1.SL - 2012), no ženské lyžovanie vo Švédsku dalo viac úspešných lyžiarov od stenmarkovych čias než muži. Pernilla Wiberg, ktorá r. 1990 prevzala pomyselnú štafetu po Stenmarkovi získala 1994 glóbus za kombináciu a v 1997 veľký glóbus + glóbus za slalom. Pokračovaním bola Nowen Ylva a jej slalomový pohár z r. 1998. Podobným velikánom akým bol Stenmark sa Stala Anja Paerson, ktorá sa objavila v sezóne 1998-99 a zotrvala v najlepšej tridsiatke úctyhodných 14 sezón až do 2012. Za tú dobu získala dva krát veľký glóbus, tri krát glóbus za obrák a po jednom v kombinácii a v slalome (2009-KB, 2006-GS, 2005-veľký glóbus, 2004-veľký-GS-SL, 2003-GS, ) k tomu ešte štyri bronzové + jednu zlatú + jednu striebornú medailu z troch olympiád. V svojej kariére sa Anja Pärson zúčasnila piatich majstrovstiev sveta, kde získala 5 titulov, jeden krát skončila druhá a dva krát tretia.

Veľmi kvalitný tím ukázalo švédske lyžovanie v súčasnosti na slalomových podujatiach počas sezóny 2011-12. Slalom v podaní švédskych reprezentantov je agresívny, má svoj charakteristický štýl a v každom závode patria švédsky lyžiari aj lyžiarky k vážnym favoritom. Slalom v Åre bol prešpikovaný mladými švédkami Therese Borssén, Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Nathalie Eklund, Sara Hector, Emelie Wikström, Veronica Smedh, aj veteránka Anja Pärson. Obrovský slalom zastupuje Jessica Lindell-Vikarby. Na štarte slalomu mužov nájdeme Andre Myhrer, Markus Larsson, Mattias Hargin, Jens Byggmark, Axel Baeck, Calle Lindh, Anton Lahdenperae. Prvý menovaný Andre Myhrer má šancu získať titul majstra v slalome a opäť pozdvihnúť lyžovanie vo Švédsku na piedestál.


• domov na blog: lyžovanie, lyže

Heslá článku:
lyžovanie vo Švédsku, lyžiarske stredisko Are, Åre najlepšie lyžiarske stredisko pod severným polárnym kruhom, 104 kilometrov zjazdoviek, obrovský slalom, zjazdovka, Lindsey Vonn, Marlies Schild, Ženský rekord 1970 bodov drží Janica Kostelič, lyžiarky, slalom, štartové číslo, svetové lyžovanie, Maria Riesch, druhá Slovenka Veronika Zuzulová, tretia Kanaďanka Marie Gagnon, Slovenské lyžovanie Barbora Lukáčová, Janka Gantnerová, Barbara Kantorová, Petra Vlhová, biatlonista Pavol Hurajt, veľký glóbus, Ingemar Stenmark zavesil lyže na klinec, Anja Pärson, Pernilla Wiberg, Therese Borssén, Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Nathalie Eklund, Sara Hector, Emelie Wikström, Veronica Smedh, Andre Myhrer, Markus Larsson, Mattias Hargin, Jens Byggmark, Axel Baeck, Calle Lindh, Anton Lahdenperae